Մոսկվայի համար Անդրկովկասի նշանակությունը չափազանց մեծ է․ Ռուս քաղաքագետ
Փաստ չէ, որ ռուս խաղաղապահների հեռանալը Լեռնային Ղարաբաղից նույնական է Ռուսաստանի դուրս գալուն կովկասյան աշխարհաքաղաքական խաղից։ Անդրկովկասի նշանակությունը չափազանց մեծ է Եվրասիայի և մասնավորապես Մոսկվայի համար։ Այս մասին սոցցանցերում գրել է ռուս քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը։
«Ռուս խաղաղապահների դուրսբերումը Ղարաբաղից սկսվել է և կիրականացվի փուլ առ փուլ»,- ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցչի այս ելույթը, բնականաբար, մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել։
2020 թվականի նոյեմբերին ռուսական խաղաղապահ զորակազմը մտավ Լեռնային Ղարաբաղ՝ համաձայն Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի նախագահների և Հայաստանի վարչապետի եռակողմ համատեղ հայտարարության։ Այս փաստաթուղթը դե ֆակտո կանգնեցրեց ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը և հաստատեց նոր ստատուս քվո Կովկասում։ Հայտարարության երրորդ կետում ասվում է, որ «ռուսական խաղաղապահ զորախումբը տեղակայվում է Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի և Լաչինի միջանցքի երկայնքով»։ Հաջորդ չորրորդ կետով սահմանվել է ռուսական խաղաղապահների մնալու ժամկետը Ղարաբաղում` 5 տարի, հակամարտող կողմերի փոխադարձ համաձայնության դեպքում «ավտոմատ երկարաձգմամբ հետագա 5 տարի ժամկետով»:
Սակայն 2024 թվականի ապրիլն է, և զորախմբի դուրսբերման գործընթացն արդեն սկսվել է։ Այժմ վեճեր կան այն մասին, թե կարելի՞ է խոսել Ռուսաստանի նահանջի մասին, թե՞ իրականում մենք խոսում ենք կովկասյան տարածաշրջանային անվտանգության ողջ համակարգի վերագործարկման մասին, իսկ Մոսկվայի վիճակն ամենևին էլ այդքան անհուսալի չէ։
Տրված հարցին պատասխանելիս չափազանց կարևոր է նկատի ունենալ, որ ցանկացած պայմանավորվածություն, և դրանցով երկրի ռազմաքաղաքական ներկայության ձևաչափերը կնքվում են ոչ թե վակուումում, այլ կոնկրետ պատմական պայմաններում։ 2020 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանը ռազմական հաղթանակ տարավ. Այնուամենայնիվ, այն կիսատ էր։ Ղարաբաղի չճանաչված պետականությունը մնաց, թեկուզ կրճատված տեսքով, և դրա հետ մեկտեղ մնաց Ստեփանակերտի և Երևանի միջև շփումների հնարավորությունը։
Ռուսաստանը շահագրգռված էր բոլոր տեսակի կարգավիճակի հարցերի լուծումը հետաձգել «մինչև ավելի լավ օրեր»։ Եվ չնայած Բաքվին դա ամենևին չէր գոհացնում, այն ժամանակ Մոսկվան ավելի շատ կենտրոնացած էր կովկասյան խնդիրների լուծման վրա։
Բայց հետո իրավիճակը սկսեց փոխվել։ Ադրբեջանը սկսեց իրականացնել «սալյամի մարտավարություն»՝ փորձելով քայլ առ քայլ առաջ տանել «կարմիր գծերը»։ Եվ պարզվեց, որ Երևանը շահագրգռված չէ աջակցել «միացումին» (Հայաստանի և Ղարաբաղի քաղաքական միասնությանը), և Մոսկվայի համար արդիական դարձան այլ այլ առաջնահերթություններ։ Խոսքն, իհարկե, Ուկրաինայի մասին է։ Հյուսիսային ռազմական օկրուգի սկզբնավորման և Ռուսաստանի Դաշնության և Արևմուտքի միջև առճակատման սրման հետ Մոսկվայի կախվածությունը Բաքվից և Անկարայից մեծացավ, իսկ Հայաստանը, ընդհակառակը, սկսեց ձգտել դիվերսիֆիկացնել իր արտաքին քաղաքականությունը։ Հենց այս համատեքստում 2023 թվականի սեպտեմբերին տեղի ունեցավ ղարաբաղյան ամենակարճ երրորդ պատերազմը։
Դա հանգեցրեց նոր տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական լանդշաֆտի ձևավորմանը։ Իսկ Ղարաբաղի հայաթափումը ժամանակի հարց դարձրեց Ռուսաստանի ներկայությունն այս տարածաշրջանում։ Ինչպես ցույց տվեցին վերջին մեկուկես տարվա իրադարձությունները, վիճելի տարածաշրջանի կարգավիճակը հօգուտ Բաքվի չբերեց խաղաղություն հայ-ադրբեջանական դիմակայությունում, ի հայտ եկան այն կետերը, որոնք նախկինում գտնվում էին Ղարաբաղի ստվերում։ Դրանք կլուծվեն առանց Ղարաբաղում ռուսական ներկայության»,- գրել է փորձագետը։

Российский политолог: Слишком велико значение Закавказья для Москвы
Не факт, что уход российский миротворцев из Нагорного Карабаха тождественен выходу России из кавказской геополитической игры. Слишком велико значение Закавказья и для Евразии в целом, и для Москвы в особенности.  Об этом в соцсетях написал российский политолог Сергей Маркедонов.
«Вывод российских миротворцев из Карабаха начался и будет вестись поэтапно, с таким заявлением выступил пресс-секретарь президента России Владимира Путина Дмитрий Песков. Это выступление официального представителя Кремля ожидаемо вызвало к себе повышенный интерес.
В ноябре 2020 года российский миротворческий контингент (РМК) входил в Нагорный Карабах в соответствии с трехсторонним совместным заявлением президентов РФ, Азербайджана и премьер-министра Армении. Этот документ де-факто остановил вторую карабахскую войну и оформил новый статус-кво на Кавказе. Пункт третий заявления гласил, что «вдоль линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и вдоль Лачинского коридора развертывается миротворческий контингент России». Следующий четвертый пункт определял срок пребывания РМК на карабахской земле – 5 лет, «с автоматическим продлением на очередные 5-летние периоды» в случае обоюдного согласия конфликтующих сторон.
Однако на дворе апрель 2024 года, а процесс вывода контингента уже начался. А с ним и споры о том, можно ли говорить об отступлении России или в действительности речь идет о перезапуске всей системы кавказской региональной безопасности, а положение Москвы совсем не так безнадежно?
Отвечая на поставленный вопрос, крайне важно иметь в виду, что любые договоренности, а с ними и форматы военно-политического присутствия страны, заключаются не в вакууме, а в конкретно-исторических условиях. В ноябре 2020 года Азербайджан одержал военную победу. Однако она была неполной. Карабахская непризнанная государственность сохранялась, хотя и в урезанном виде, а вместе с ней и возможность для контактов Степанакерта и Еревана. Россия была заинтересована в откладывании решения всех статусных вопросов «до лучших дней. И хотя Баку это совсем не устраивало, на тот момент Москва была в большей степени сфокусирована на решении кавказских проблем.
Но затем положение дел стало меняться. Азербайджан стал проводить «тактику салями», пытаясь шаг за шагом не только прощупывать, но и отодвигать «красные линии». И оказалось, что и Ереван не заинтересован в поддержке «миацума» (политического единства Армении и Карабаха), и у Москвы актуализировались другие приоритеты. Речь, конечно же, об Украине. С началом СВО и эскалацией конфронтации между РФ и Западом зависимость Москвы от Баку и Анкары возросла, а Армения, напротив, стала стремится к диверсификации своей внешней политики. В этом контексте и произошла самая быстротечная третья карабахская война в сентябре 2023 года.
Она привела к формированию нового регионального геополитического ландшафта. И деарменизация Карабаха сделала пребывание России в этом регионе лишь вопросом времени. Как показали события последних полутора лет, некое статуса спорного региона в пользу Баку не принесло мира, в армяно-азербайджанском противоборстве обозначились те пункты, которые ранее находились в тени Карабаха. Решать их будут уже без российского присутствия в Карабахе», – написал эксперт.