Միջազգային քրեական դատարանը գլխավորել է Տոմոկո Ականեն, որը Պուտինի ձերբակալման օրդերն է տվել
Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) նախագահ է ընտրվել դատավոր Տոմոկո Ականեն, նրա տեղակալներ՝ Ռոզարիո Սալվատորեն եւ Ռեյն Ալապինի-Գանսուն։ 2023թ. մարտին Ականեն եւ Սալվատորեն տվել են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ձերբակալման օրդերը։ Նախագահության նոր կազմի մասին տեղեկացվել է ՄՔԴ կայքում։ Նրա անդամներն ընտրվում են երեք տարի ժամկետով։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ընտրվել գործընկեր դատավորների կողմից ՄՔԴ նախագահի պաշտոնում։ Ես կկենտրոնանամ դատարանի մարմինների եւ տուժածների պաշտպանության եւ ներկայացուցիչների երկխոսության, ինչպես նաեւ մասնակից պետությունների եւ այն պետությունների հետ երկխոսության վրա, որոնք դեռ չեն վավերացրել Հռոմի ստատուտը»,- հայտնել է Ականեն։
ՄՔԴ կայքի տեղեկությունում ընդգծվել է, որ նախագահությունը կարեւոր դեր է խաղում դատարանի ռազմավարական ղեկավարման գործում։ Հռոմի ստատուտի համապատասխան՝ նախագահությունը պատասխանատու է դատարանի կառավարման համար՝ բացի դատախազների գործունեությունից։ Նախագահությունը նաեւ համագործակցության համաձայնագրեր է կնքում ամբողջ ՄՔԴ շրջանակում՝ պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ։
2023թ. մարտին Ականեն, Սալվատորեն եւ Սերխիո Խերարդո Ուգալդե Գոդինեսան Պուտինին եւ երեխայի իրավունքների գծով լիազոր Մարիա Լվովա-Բելովային ձերբակալելու օրդերներ են տվել։ Նրանց վերագրվում է պատասխանատվություն Ուկրաինայի օկուպացված տարածքներից Ռուսաստան երեխաների անօրինական տեղահանման համար։ Ինչպես նշել են ՄՔԴ-ում, կան «խելամիտ հիմքեր» կարծելու, որ Ռուսաստանի նախագահը դրա համար անձնական պատասխանատվություն է կրում։

Международный уголовный суд возглавила Томоко Аканэ, выдавшая ордер на арест Владимира Путина
Председательницей Международного уголовного суда (МУС) была избрана судья Томоко Аканэ, а ее заместителями – Розарио Сальваторе и Рейн Алапини-Гансу. В марте 2023 года Аканэ и Сальваторе выдали ордер на арест президента России Владимира Путина. О новом составе президиума сообщается на сайте МУС. Его члены избираются сроком на три года.
«Для меня большая честь быть избранной моими коллегами-судьями на пост председательницы Международного уголовного суда. Я сосредоточусь на развитии диалога органов суда с защитой и представителями потерпевших, а также на укреплении диалога с государствами-участниками и государствами, которые еще не ратифицировали Римский статут», – заявила Аканэ.
В сообщении на сайте МУС подчеркивается, что президиум играет ключевую роль в обеспечении стратегического руководства суда. В соответствии с Римским статутом – основным договором МУС – президиум отвечает за надлежащее управление судом, за исключением деятельности прокурора. Также президиум заключает соглашения о сотрудничестве в рамках всего МУС с государствами и международными организациями.
В марте 2023 года Аканэ, Сальваторе и Серхио Херардо Угальде Годинеса выдали ордер на арест Путина и уполномоченной по правам ребенка Марии Львовой-Беловой. Им вменяют ответственность за незаконную депортацию детей с оккупированных территорий Украины в Россию. Как пояснили в МУС, есть «разумные основания» полагать, что президент России несет за это личную ответственность.