Միացյալ Նահանգները դադարեցրել է զենքի և ռազմական տեխնիկայի մատակարարումն Ուկրաինային. Քիրբի
Միացյալ Նահանգներն Ուկրաինային է հանձնել ռազմական օգնության վերջին փաթեթը, որի համար ֆինանսավորում էր հատկացվել։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցությունների համակարգող Ջոն Քիրբին։
Սպիտակ տան ներկայացուցչի խոսքով՝ նման ծրագրերի համար հատկացված գումարը սպառվել է։
«Այո։ Մենք հանձնել ենք վերջին փաթեթն առկա պաշարներից, աջակցության համար մենք ֆինանսավորում ունեինք»,- ասել է Քիրբին:
Նա ասել է, որ ԱՄՆ-ի օգնությունն Ուկրաինային Ռուսաստանի դեմ պատերազմում դադարեցվել է, քանի որ Վաշինգտոնում բանակցություններ են ընթանում օգնության փաթեթի շուրջ, որը կարող է ներառել սահմանային անվտանգության միջոցառումների վերանայում:
"Օգնությունը, որը մենք տրամադրում էինք, այժմ կանգ է առել: Չափազանց կարևոր է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը կատարի ազգային անվտանգության այս խնդրանքը, որպեսզի մենք շարունակական ֆինանսավորում ստանալ»,- պարզաբանել է նա։
Նա ընդգծել է, որ ձմռան ամիսներին Ուկրաինան սպառազինությունների մատակարարման հատկապես հրատապ կարիք ունի։

Кирби: Соединенные Штаты прекратили поставки оружия и военной техники Украине
США выдали Украине последний пакет военной помощи, на который было предусмотрено финансирование. Об этом сообщил на брифинге координатор по стратегическим коммуникациям в Совете национальной безопасности Белого дома Джон Кирби.
По словам представителя Белого дома, деньги, выделенные на подобные программы, закончились.
«Да. Мы выдали последний пакет из имеющихся запасов, на поддержку которого у нас имелось финансирование», - сказал Кирби.
Он заявил, что помощь Соединенных штатов Украине в ее войне против России прекратилась, потому что в Вашингтоне продолжаются переговоры по пакету помощи, который может быть связан с пересмотром мер безопасности на границе.
«Помощь, которую мы оказывали, теперь со скрипом остановилась. Критически важно, чтобы Конгресс США действовал по этому запросу, касающемуся национальной безопасности, чтобы мы получили дальнейшее финансирование», - объяснил он.
Он подчеркнул, что в зимние месяцы Украина испытывает особенно острую необходимость в поставках вооружений.