Մեծ Բրիտանիայում երեք աղջիկների սպանությունից հետո անկարգությունները շարունակվում են
Բրիտանական Պլիմութ քաղաքում ոստիկանները տուժել են բռնի բողոքի ցույցերի ժամանակ, որոնք դարձել են ամբողջ երկրում մի քանի օր շարունակվող անկարգությունների շարունակությունը՝ Սաութպորտում երեք աղջիկների սպանությունից հետո, գրում է The Guardian-ը։
Մինչ օրս Բրիտանիայում անկարգությունների ընթացքում ավելի քան 370 ձերբակալություն է իրականացվել։
Դևոնի և Քորնուոլի ոստիկանությունը հայտնել է, որ երկուշաբթի օրը Պլիմութում վեց ձերբակալություն է իրականացվել այն բանից հետո, երբ մի քանի սպաներ թեթև վնասվածքներ են ստացել, իսկ երկու քաղաքացի տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Դևոն նավահանգստային քաղաքում բողոքի ցույցերը ցրելու փորձ կատարած ոստիկանների վրա աղյուսներ և հռավառությունների նյութեր են նետել:
Ոստիկանապետի պաշտոնակատար Ջիմ Քոլուելն ասել է, որ սպաները ցուցաբերել են «շատ համարձակ, վճռական գործողություններ»՝ արձագանքելով «զզվելի, անիմաստ հանցավոր վարքագծին»:
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ քաղաքի կենտրոնում տեղակայվել է մոտ 150 ոստիկան, և ձերբակալվել են հասարակական կարգի խախտումների և հարձակումների համար:
Բեբե Քինգի, Էլսի Դոտ Ստանկոմբի և Էլիս Դասիլվա Ագիարի սպանությունից մեկ շաբաթ անց հարյուրավոր մարդիկ խաղաղ ցույց են անցկացրել Սաութպորտում։
Երկուշաբթի երեկոյան երեխաները փչեցին փուչիկները, իսկ մյուսները թողեցին ծաղիկներ և սրտաձեւ փուչիկներ՝ ի հիշատակ Թեյլոր Սվիֆթ ակումբում դանակահարության զոհերի:
Մերսիսայդի ոստիկանությունը այնուհետև ասաց, որ միջադեպի հետևանքով վիրավորված մեկ երեխա մնացել է հիվանդանոցում, սակայն մնացած բոլոր հիվանդները դուրս են գրվել:
Միևնույն ժամանակ, Հյուսիսային Իռլանդիայի ոստիկանական ծառայությունը հայտնել է, որ «գործ ունի շարունակական անկարգությունների» հետ հարավային Բելֆաստի Դոնեգալ ճանապարհի տարածքում, իսկ BBC-ն հայտնել է, որ սպաների վրա քարեր և մոլոտովի կոկտեյլներ են նետվել։
Բրիտանական կառավարությունը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ վերանայում է օտարերկրյա երկրների դերը առցանց ապատեղեկատվության տարածման մեջ, որն օգնեց բռնի բողոքի ցույցեր հրահրել անցյալ շաբաթ Սաութպորտում տեղի ունեցած աղմկահարույց սպանությունից հետո:

В Британии седьмой день продолжались беспорядки после убийства трех девушек
Полицейские получили ранения во время насильственных протестов в британском Плимуте, которые стали продолжением многодневных массовых беспорядков по всей стране после убийства трех девочек в Саутпорте, сообщает The Guardian
На сегодня за время беспорядков в Британии было осуществлено более 370 арестов.
Полиция Девона и Корнуола сообщила, что в понедельник в Плимуте было осуществлено шесть арестов после того, как несколько офицеров получили незначительные ранения, а двое граждан были доставлены в больницу.
Это произошло после того, как в полицейских, которые пытались разделить демонстрации противников в портовом городе Девон, бросили кирпичи и фейерверки.
Исполняющий обязанности главного констебля Джим Колвелл сказал, что полицейские продемонстрировали «очень храбрые, решительные действия», реагируя на «отвратительное, бессмысленное преступное поведение».
Около 150 полицейских были задействованы в центре города, а аресты были произведены за ряд нарушений общественного порядка и нападений, сообщила полиция.
В Саутпорте сотни людей вышли на мирную акцию через неделю после убийства Биби Кинг, Элси Дот Стэнкомб и Алисы Дасилвы Агиар.
Дети пускали мыльные пузыри, а другие оставляли цветы и воздушные шарики в форме сердца в понедельник вечером в память о жертвах нападения с ножевыми ранениями в клубе, посвященном творчеству Тейлор Свифт.
Впоследствии полиция Мерсисайда сообщила, что один ребенок, пострадавший в результате инцидента, остается в больнице, но все остальные пациенты были выписаны.
В то же время полицейская служба Северной Ирландии заявила, что «имеет дело с продолжающимися беспорядками» в районе Донегалл-Роуд на юге Белфаста, а ВВС сообщила, что в правоохранителей бросали камни и бутылки с зажигательной смесью.