Մեծ Բրիտանիայի թագավորը քաղցկեղի ախտորոշումից հետո առաջին անգամ դիմել է ժողովրդին
Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ն իր «սրտանց երախտագիտությունն» է հայտնել հանրությանը  աջակցության համար՝ իր առաջին ուղերձում քաղցկեղի ախտորոշումից հետո, հայտնում է BBC-ն։
«Ինչպես գիտի քաղցկեղով հիվանդ յուրաքանչյուր ոք, նման բարի մտքերը ամենամեծ մխիթարությունն ու քաջալերանքն են: Նույնքան ոգևորիչ է լսել, թե ինչպես է իմ ախտորոշման մասին հաղորդումը օգնել բարձրացնել հանրային ըմբռնումը և լույս սփռել բոլոր այն կազմակերպությունների աշխատանքի վրա, որոնք աջակցում են քաղցկեղով հիվանդներին և նրանց ընտանիքներին Մեծ Բրիտանիայում և ամբողջ աշխարհում», - ասել է  75-ամյա միապետը։
Ախտորոշման մասին լուրը Բուքինգհեմյան պալատը  հայտնել է երկուշաբթի օրը։
Բրիտանական թագավորը բուժվում է քաղցկեղից և այժմ գտնվում է Սանդրինգհեմում:
Հունվարին շագանակագեղձի մեծացման բուժման ժամանակ նրա մոտ քաղցկեղ են հայտնաբերել: Չնայած քաղցկեղի տեսակը չի բացահայտվել, պալատը հաստատել է, որ դա շագանակագեղձի քաղցկեղ չէ:
Չարլզը հրաժարվել է բոլոր պետական ​​պարտականություններից բուժման ընթացքում, իսկ թագավորական ընտանիքի ավագ անդամները, այդ թվում՝ թագուհի Քամիլան և Ուելսի արքայազնը, ստանձնել են նրա պարտականությունները որոշ միջոցառումներում:
Չորեքշաբթի նա Լոնդոնի Քլարենս-հաուսից մեկնել է Նորֆոլկի իր նստավայր՝ թագուհի Քամիլայի ուղեկցությամբ։

Король Великобритании впервые обратился к народу после диагностирования рака
Король Великобритании Карл III выразил «сердечную благодарность» общественности за поддержку в своем первом обращении с тех пор, как у него был диагностирован рак, передает ВВС.
«Как известно всем, кто пострадал от рака, такие добрые мысли являются величайшим утешением и ободрением. Не менее отрадно слышать, как сообщение о моем собственном диагнозе помогло повысить общественное понимание и пролить свет на работу всех тех организаций, которые поддерживают онкологических больных и их семьи по всей Великобритании и во всем мире», - заявил 75-летний монарх.
Новость о диагнозе была объявлена Букингемским дворцом в понедельник.
Британский король проходит лечение от рака и в настоящее время находится в Сандрингеме.
У него был обнаружен рак, когда он проходил лечение от увеличенной простаты в январе. Хотя тип рака не разглашается, Дворец подтвердил, что это не рак простаты.
Карл отказался от всех публичных обязанностей, пока он проходит лечение от рака, а старшие члены королевской семьи, включая королеву Камиллу и принца Уэльского, взяли на себя его обязанности на некоторых мероприятиях.
Он покинул Кларенс-хаус в Лондоне, направившись в свою резиденцию в Норфолке в среду в сопровождении королевы Камиллы.