Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը որոշել է չպաշտոնավարել երկրորդ ժամկետը
Եվրախորհրդի ներկայիս գլխավոր քարտուղար, Խորվաթիայի ներկայացուցիչ Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը որոշել է չպաշտոնավարել երկրորդ ժամկետը, որի իրավունքն ուներ կազմակերպության կանոնադրության համաձայն։ Այս մասին հայտնում է «Եվրոպական ճշմարտություն» թերթը՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները:
Պարբերականի համաձայն՝ կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարը, որը կընտրվի ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում, պետք է աշխատանքը սկսի հոկտեմբերին։
Հունվարի 10-ին ավարտվել է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների կողմից այդ պաշտոնի համար թեկնածուներ ներկայացնելու ժամկետը:
«Եվրոպական ճշմարտություն» թերթի աղբյուրները հաստատել են, որ ԵԽ Նախարարների կոմիտեում գրանցված է երեք թեկնածու՝ էստոնացի քաղաքական գործիչ և դերասան, մշակույթի նախկին նախարար, Էստոնիայի սոցիալ-դեմոկրատների նախկին առաջնորդ Ինդրեկ Սաարը, Արդարադատության հարցերով գործող եվրահանձնակատար Դիդիե Ռեյնդերսը Բելգիայից և շվեյցարացի քաղաքական գործիչ, սոցիալ-դեմոկրատ Ալեն Բերսեթը, ով Շվեյցարիայի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրել է մինչև 2023 թվականը:

Действующая генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич решила не идти не второй срок
Действующая генеральный секретарь Совета Европы, представитель Хорватии Мария Пейчинович-Бурич решила не идти не второй срок, на который имела право по правилам организации. Сообщает газета «Европейская правда» со ссылкой на собственные источники.
Согласно изданию, с октября должен начать работу новый генеральный секретарь организации, которого выберут на летней сессии ПАСЕ.
10 января завершился период подачи заявок от государств-членов Совета Европы относительно их кандидатов на эту должность.
Источники «Европейской правды» подтвердили, что в Комитете министров СЕ зарегистрированы три кандидатуры: Индрек Саар - эстонский политик и актер, бывший министр культуры и экс-лидер эстонских социал-демократов, Дидье Рейндерс - действующий еврокомиссар по вопросам юстиции от Бельгии и Ален Берсе - швейцарский политик, социал-демократ, который в течение 2023 года был президентом Швейцарии.