Մակրոնը Իրանի նոր նախագահին կոչ է արել դադարեցնել Ռուսաստանին աջակցելը
Ֆրանսիայի ղեկավարի վարչակազմը հայտնել է, որ Էմանուել Մակրոնը զանգահարել է Իրանի նոր նախագահ Մասուդ Պեզեշկիանին և կոչ անել նրան դադարեցնել Ռուսաստանին աջակցությունն Ուկրաինայի դեմ պատերազմում։
Սա երկու նախագահների առաջին միջազգային զանգն էր այն բանից հետո, երբ Պեզեշկիանը հաղթեց ընտրություններում և ստանձնեց նախագահի պաշտոնը:
Ֆրանսիայի նախագահը նաև կոչ է արել «ամեն ինչ անել՝ խուսափելու համար Իսրայելի և Լիբանանի միջև հակամարտության ռազմական սրացումից» Գոլանի բարձունքների վրա վերջին հրթիռակոծությունից հետո (որի համար մեղադրում են Թեհրանի կողմից աջակցվող «Հեզբոլլահին»):
Այն բանից հետո, երբ սկսվեց ռուսական ներխուժումը Ուկրաինա, Իրանը աջակցեց Կրեմլի գործողություններին և, ըստ Կիևի և նրա արևմտյան դաշնակիցների, Ռուսաստանին ուղարկեց իր զենքերը, այդ թվում՝ «Շահեդ» տիպի անօդաչու սարքերը:

Макрон призвал нового президента Ирана прекратить поддержку России
Эммануэль Макрон созвонился с новым президентом Ирана Масудом Пезешкианом и призвал его прекратить поддерживать Россию в войне против Украины, сообщила администрация французского лидера.
Это был первый международный звонок двух президентов после победы Пезешкиана на выборах и вступления в должность.
Президент Франции также призвал «сделать все возможное, чтобы избежать военной эскалации» конфликта между Израилем и Ливаном после недавнего ракетного удара по Голанским высотам (в котором обвинили поддерживаемую Тегераном «Хезболлу»).
После начала российского вторжения в Украину Иран оказывал поддержку действиям Кремля и, согласно данным Киева и его западных союзников, отправлял России свои вооружения, в том числе беспилотники типа «Шахед».
Новый президент Ирана заявлял о намерении нормализовать отношения с Западом, он считается несколько более умеренным политиком по сравнению с погибшим в авиакатастрофе Ибрахимом Раиси.