Մախաչկալայի օդանավակայանում զանգվծային անկարգություններից տուժել է 20 մարդ. 2-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է
Անկարգություններից հետո Մախաչկալայի օդանավակայանը կբացվի միայն օդանավակայանի տերմինալի, օդանավակայանի և հարակից տարածքի իրավապահների կողմից մանրակրկիտ ստուգումներից հետո, հայտնում է Օդային տրանսպորտի դաշնային գործակալության Telegram ալիքը։
Ավելի վաղ «Ռոսավիացիան» հայտնել էր, որ Մախաչկալայի օդանավակայանը փակ է օդանավերի ընդունման համար, նախնական՝ մինչև նոյեմբերի 6-ի ժամը 02.59-ը։ Ավելի ուշ Դաղստանի կառավարությունը հայտարարեց, որ օդանավակայանի աշխատանքը կվերականգնվի առաջիկա օրերին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Օդանավակայանի բացումը տեղի կունենա միայն ավիատերմինալի, օդանավակայանի և հարակից տարածքի իրավապահ մարմինների կողմից մանրակրկիտ ստուգումից հետո»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Գերատեսչությունից հայտնել են, որ օդանավերի ընդունման համար օդանավակայանը նախնականորեն փակ կլինի «մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերի 31-ի ժամը 2.59-ը»։
Կիրակի Մախաչկալայում տեղի բնակիչները ներխուժել են օդանավակայանի թռիչքուղի Թել Ավիվից չվերթի ժամանումից հետո։ Հաղորդվել է, որ ներխուժողները ենթադրաբար փնտրում էին ժամանող Իսրայելի քաղաքացիներին, և սկսվել են անկարգություններ։
Դեպքի վայր են ժամանել իրավապահ մարմինները։ Դաղստանի մուֆթի Ահմադ Աբդուլաևը տեսաուղերձում հրեաների դեմ իրականացված գործողությունը սխալ է անվանել և հավատակիցներին կոչ է արել հանգստություն պահպանել։ Շուտով շրջանային իշխանությունները հայտարարել են, որ իրավիճակը վերահսկվում է, իսկ Օդային տրանսպորտի դաշնային գործակալությունը հայտնել է, որ օդանավակայանը մաքրվել է անօրինականորեն այնտեղ հայտնված մարդկանցից։ Օդանավակայանում ահազանգ է հնչել, որից հետո մարդիկ սկսել են ցրվել, իսկ օդանավակայանը փակվել է։
Ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ քրեական գործ է հարուցվել զանգվածային անկարգությունների դեպքի առթիվ։ Հանրապետության առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ օդանավակայանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժել է ավելի քան 20 մարդ՝ և՛ ուժայիններ, և՛ քաղաքացիական անձինք. 10-ից ավելին ստացել են թեթև վնասվածքներ, 10-ը տեղափոխվել են հիվանդանոց, երկուսի վիճակը ծայրահեղ ծանր է։

Аэропорт Махачкалы будет закрыт до 31 октября
Аэропорт Махачкалы после массовых беспорядков откроют только после тщательных проверок правоохранителями аэровокзала, аэродрома и прилегающей территории, сообщается в Telegram-канале Росавиации.
Ранее Росавиация сообщила, что аэропорт Махачкалы закрыт на прием воздушных судов, предварительно, до 02.59 6 ноября. Позднее в правительстве Дагестана заявили, что работа аэропорта будет восстановлена в ближайшие дни, передает РИА Новости.
«Открытие аэропорта произойдет только после тщательной проверки правоохранительными органами аэровокзала, аэродрома и прилегающей территории», - говорится в сообщении.
В ведомстве заявили, что, предварительно, аэропорт будет закрыт для приема воздушных судов "до 2.59 31 октября 2023 года".
В воскресенье в Махачкале местные жители прорвались на взлетно-посадочную полосу аэропорта после прибытия рейса из Тель-Авива. Сообщалось, что прорвавшиеся, предположительно, искали прилетевших граждан Израиля, начались беспорядки.
На место прибыли правоохранительные органы. Муфтий Дагестана Ахмад Абдулаев в видеообращении назвал ошибкой выступления против евреев и призвал единоверцев к спокойствию. Вскоре власти региона заявили, что ситуация взята под контроль, а Росавиация сообщила, что аэродром освобожден от несанкционированно проникших людей. В аэропорту прозвучал сигнал тревоги, после чего люди стали расходиться, воздушную гавань закрыли.
В МВД сообщили, что возбуждено уголовное дело о массовых беспорядках. По данным минздрава республики, при событиях в аэропорту пострадали свыше 20 человек – как силовики, так и гражданские: более 10 получили легкие травмы, 10 попали в больницы, двое – в крайне тяжелом состоянии.