ՄԱԿ-ն ափսոսանք է հայտնել Ալաբամայում ազոտային շնչահեղձության միջոցով մահապատժի առիթով
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Ֆոլքեր Թյուրքը խորը ափսոսանք է հայտնել Ալաբամա նահանգում (ԱՄՆ) ազոտային շնչահեղձությամբ բանտարկյալին մահապատժի ենթարկելու կապակցությամբ։ Ժնևում տարածված հայտարարության մեջ նա ուշադրություն է հրավիրել լուրջ մտավախությունների առկայության վրա, որ այս մեթոդը կարող է հավասարվել խոշտանգումների կամ անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի:
«Ես խորապես ափսոսում եմ Ալաբամայում Քենեթ Յուջին Սմիթի մահապատժի համար [որն իրականացվել է]՝ չնայած լուրջ մտավախություններին, որ ազոտային գազով շնչահեղձության այս նոր, չփորձարկված մեթոդը կարող է լինել խոշտանգում կամ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունք», - ասել է Թյուրքը:
ՄԱԿ-ի Գերագույն հանձնակատարն ընդգծել է, որ մահապատիժը «անհամատեղելի է կյանքի հիմնարար իրավունքի հետ»՝ կոչ անելով բոլոր պետություններին դրա կիրառման մորատորիում մտցնել «որպես քայլ դեպի մահապատժի համընդհանուր վերացում»:
Մաքուր ազոտի կիրառմամբ մահապատիժը իրականացվել է ԱՄՆ-ում, սա առաջին հայտնի դեպքն է, որով մահապատիժ է իրականացվում այս կերպ։

В ООН выразили сожаление в связи с казнью в Алабаме удушением азотом
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк выразил глубокое сожаление в связи с проведенной в штате Алабама (США) казнью заключенного посредством удушения азотом. В распространенном в Женеве заявлении он обратил внимание на наличие серьезных опасений, что этот метод может быть приравнен к пытке или бесчеловечному и унижающему достоинство обращению.
«Глубоко сожалею о казни Кеннета Юджина Смита в Алабаме, [которая была проведена] несмотря на серьезные опасения, что этот новый непроверенный метод удушения газообразным азотом может быть приравнен к пытке или жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство обращению», - отметил Тюрк.
Верховный комиссар ООН подчеркнул, что смертная казнь «несовместима с фундаментальным правом на жизнь», призвав все государства ввести мораторий на ее применение «в качестве шага к всеобщей отмене смертной казни».
Смертную казнь с применением чистого азота провели в США, это первый известный случай приведения в исполнение смертного приговора подобным способом. Об этом сообщил 25 января генпрокурор штата Алабама Стив Маршалл. 58-летний Кеннет Смит, признанный виновным в заказном убийстве женщины в 1988 году, был казнен посредством удушения азотом в городе Этмор в Алабаме.