ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը հավանություն է տվել Ռայիսիի առաջարկին, որպեսզի Իրանի ԶՈւ-ն հանդես գա որպես խաղաղապահ. ԶԼՄ
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը ողջունել է Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի առաջարկն այն մասին, որ երկրի զինված ուժերը հանդես գան որպես խաղաղապահներ ամբողջ աշխարհում։
Իրանի նախագահի աշխատակազմի քաղաքական հարցերի գծով ղեկավարի տեղակալ Մոհամադ Ջամշիդին ուրբաթ օրն այս մասին տեղեկացրել է X-ի (նախկին Twitter) իր կայքում։
Ռայիսին այս առաջարկով դիմել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին Նյու Յորք կատարած նախորդ այցի ժամանակ։ Նա այստեղ էր եկել ՄԱԿ Գլավոր վեհաժողովի 78-րդ նստաշրջանում ելույթ ունենալու համար, տեղեկացրել է Mehr-ը։
«Դոկտոր Ռայիսին առաջարկներ է ներկայացրել գլխավոր քարտուղարին, որոնք նա (ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը) հավանության է արժանացրել»,- գրել է Ջամշիդին։
Առաջին առաջարկը նա բնորոշել է որպես «պոտենցիալի եւ հնարավորությունների կիրառում, որոնք առաջարկում են իսլամական հանրապետության զինված ուժերը խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցության համար»։
Երկուշաբթի օրը հանդիպելով Գուտերիշի հետ՝ Իրանի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել ՄԱԿ-ի հետ ամբողջ աշխարհում խաղաղության ամրապնդմանը եւ ժողովուրդների կեղեքումը կանխելուն ուղղված ջանքերում, գրել է իրանական ԶԼՄ-ն։

СМИ: Генсек ООН одобрил предложение Раиси относительно того, чтобы ВС Ирана выступали в качестве миротворцев
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, как сообщается, приветствовал предложение президента Ирана Эбрахима Раиси о том, чтобы вооруженные силы страны выступали в качестве миротворцев по всему миру.
Заместитель главы администрации президента Ирана по политическим вопросам Мохаммад Джамшиди, сообщил об этом в пятницу в своем сообщении на сайте X, социальной сети, ранее известной как Twitter.
Раиси обратился к главе ООН с этим предложением во время предыдущей поездки иранского руководителя в Нью-Йорк, куда он прибыл для выступления на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, передает Mehr.
«Доктор Раиси выдвинул два предложения генеральному секретарю ООН, которые были им (главой ООН) одобрены», - написал Джамшиди.
Первое предложение он определил как «применение потенциала и возможностей, которые предлагают Вооруженные силы Исламской Республики для участия в миротворческих операциях».
Встретившись в понедельник с Гутерришем, президент Ирана выразил готовность Исламской Республики сотрудничать с ООН в ее усилиях, направленных на укрепление мира во всем мире и предотвращение угнетения народов, пишет иранское СМИ.