Լավրովը Ռուսաստանի հետ վերամիավորումը անվանել է միակ ճիշտ քայլը Ղրիմի համար
Ուկրաինայում իրադարձությունների զարգացումը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի հետ վերամիավորումը ղրիմցիների համար միակ ճիշտ եւ հնարավոր քայլն է, հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Հինգշաբթի օրը ԱԳՆ Ընդունելությունների տանը տեղի է ունեցել վերամիավորման 10-ամյակին նվիրված «Ղրիմը Ռուսաստանի զարգացման գործում. պատմություն, քաղաքականություն, դիվանագիտություն. Ռուսաստանի ԱԳՆ արխիվի փաստաթղթեր» փաստագրական ժողովածուի շնորհանդեսը։
2014թ. մարտին ղրիմցիներն արեցին իրենց գիտակցված ընտրությունը հօգուտ տուն վերադարձի, մայրենիով խոսելու, սեփական մշակույթը զարգացնելու, իրենց պատմությունն ու ավանդույթները հարգելու իրավունքի իրականացման, ասել է նախարարը։
«Ուկրաինայում դրամատիկական իրադարձությունների զարգացումը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի հետ վերամիավորումը ղրիմցիների համար միակ ճիշտ եւ հնարավոր քայլն է, որը լիովին համապատասխանում է պատմական գործընթացի տրամաբանությանն ու թերակղզու բնակիչների արմատական շահերին։ Այս մասին է խոսքը ժողովածուում, որը մենք այսօր ներկայացնում ենք։ Դրանում, մասնավորապես, կան հազվադեպ եւ զարմանալի փաստագրական վկայություններ, որ Ղրիմի ճակատագիրը անխզելիորեն կապված է Ռուսաստանի հետ»,- ասել է Լավրովը՝ ելույթ ունենալով շնորհանդեսին։ Այդ ապացույցներից են պայմանագրերը, դիվանագիտական փաստաթղթերը, հռչակագրերը, նամակներն ու հեռագրերը, ավելացրել է նա։

Лавров назвал воссоединение с Россией единственным верным шагом для Крыма
Развитие событий на Украине показывает, что воссоединение с Россией было для крымчан единственным верным и возможным шагом, заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
В четверг в Доме приемов МИД состоялась презентация переизданного к 10-й годовщине воссоединения документального сборника «Крым в развитии России: история, политика, дипломатия. Документы архивов МИД России».
В марте 2014 года крымчане сделали свой осознанный выбор в пользу возвращения домой, реализации права говорить на родном языке, развивать свою культуру, уважать свою историю и традиции, указал министр.
«Все развитие драматических событий на Украине показывает, что воссоединение с Россией было для крымчан единственным верным и возможным шагом, полностью отвечающему логике исторического процесса и коренным интересам жителям полуострова. Об этом собственно идет речь в том сборнике, который мы сегодня презентуем. В нем, в частности, фигурируют уникальные и удивительные документальные свидетельства того, что судьба Крыма неразрывно связана с Россией», - сказал Лавров, выступая на презентации. Среди таких доказательств договоры, дипломатические депеши, декларации, письма и телеграммы, добавил он.