Լավրովը Իրանի ԱԳՆ ղեկավարի հետ քննարկել է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը. ԱԳՆ
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլահիանը հեռախոսազրույց են ունեցել դեկտեմբերի 11-ին եւ քննարկել իրավիճակը պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության գոտում։ Նրանք ընդգծել են քաղաքացիական անձանց օգնության, այդ նպատակով ՄԱԿ հեղինակության մոբիլիզացման կարեւորությունը, տեղեկացրել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
«Հատուկ ուշադրություն է նվիրվել պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության ընթացիկ իրավիճակին։ Անհանգստություն է հայտնվել դրա շարունակվող թեժացման եւ Գազայի հատվածում հումանիտար իրադրության վատթարացման հետ կապված։ Շեշտադրվել է անհապաղ հրադադարի եւ տուժած քաղաքացիական բնակչությանը շտապ բուժօգնություն տրամադրելու, ինչպես նաեւ այդ նպատակներով ՄԱԿ հեղինակությունը մոբիլիզացնելու կարեւորությունը»,- նշվել է ՌԴ ԱԳՆ կայքում հրապարակված հաղորդագրությունում։
Նախարարությունում ավելացրել են, որ կողմերը քննարկել են նաեւ երկկողմ համագործակցության հարցեր երկու երկրների նախագահների հանդիպման արդյունքների զարգացման ուղղությամբ։
«Պայմանավորվել են արագացնել նոր «մեծ միջպետական պայմանագրի» համաձայնեցման աշխատանքը, որը հինմնականում պատրաստ է»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։

МИД: Лавров обсудил с главой МИД Ирана палестино-израильский конфликт
Глава МИД РФ Сергей Лавров и министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амирабдоллахиан провели беседу по телефону 11 декабря, обсудили ситуацию в зоне палестино-израильского конфликта и подчеркнули важность помощи гражданским, мобилизации в этих целях авторитета ООН, сообщили в российском дипведомстве.
«Отдельное внимание было уделено текущей ситуации в зоне палестино-израильского конфликта. Выражена обоюдная обеспокоенность его продолжающейся эскалацией и ухудшением гуманитарной обстановки в секторе Газа. Акцентирована важность незамедлительного прекращения огня и оказания срочной помощи пострадавшему гражданскому населению, а также мобилизации в этих целях авторитета ООН», - говорится в сообщении, опубликованном на сайте МИД РФ.
В министерстве добавили, что стороны так же обсудили вопросы двустороннего сотрудничества в развитие итогов встречи президентов двух стран.
«Условлено ускорить работу над завершением согласования нового «большого» межгосударственного договора, который находится в высокой степени готовности», - отметили в МИД РФ.