Լավրովը հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ-ն եւ ԱՊՀ-ն դարձել են ապադոլարայնացման լոկոմոտիվ
Եվրասիական տնտեսական միությունը եւ Անկախ Պետությունների Համագործակցությունը դարձել են համաշխարհային տնտեսության ապադոլարայնացման գործընթացների լոկոմոտիվը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը դեսպանների կլոր սեղանի ընթացքում, որը նվիրված էր ուկրաինական կարգավորման թեմային, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Պարզ է, որ ապադոլարայնացման գործընթացի լոկոմոտիվների շարքում մենք տեսնում ենք այնպիսի միավորումներ, ինչպիսին են Եվրասիական տնտեսական միությունը եւ Անկախ Պետությունների Համագործակցությունը։ Այդ կառույցների շրջանակում ազգային արժույթների բաժինը հասել է 85-90 տոկոսի։ Նույնպիսի մակարդակի է հասնում նաեւ մեր ապրանքաշրջանառությունը Չինաստանի հետ»,- նշել է նա։
Լավրովը հիշեցրել է, որ օգոստոսին ԲՐԻԿՍ գագաթաժողովում (Յոհանեսբուրգ) բարձրացվել է ընդհանուր հաշվարկային պայմանական միավորի ստեղծման հարցը՝ ի հավելումն ազգային արժույթների։ «Գագաթաժողովում ընդունվել է որոշում, որը ֆինանսների նախարարներին եւ կենտրոնական բանկերի կառավարիչներին հանձնարարում է ուսումնասիրել այդ գաղափարը եւ առաջարկներ ներկայացնել այլընտրանքային պլատֆորմների մասին հաջորդ հանդիպման ժամանակ, որը տեղի կունենա մեկ տարի հետո Կազանում, երբ Ռուսաստանը լինի ԲՐԻԿՍ նախագահը»,- ավելացրել է Լավրովը։
Նա նաեւ նշել է այն որոշումը, որը վերջերս ընդունել ե Հարավարեւելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի կառավարությունների ղեկավարները։ «Այս տարվա մայիսին նրանք ստորագրել են հռչակագիր տեղի արժույթներով հաշվարկներ վարելու եւ տարածաշրջանային վճարային համակարգերին միանալու մասին»,- ասել է նա։
«Սրանք բոլորն օրինակներ են, դրանք շատ ավելին են, որ մենք գտնվում ենք մեծ ճանապարհի սկզբին, եւ ապադոլարայնացման գործընթացները ավելի մեծ թափ կհավաքեն»,- ասել է արտաքին գործերի նախարարը։

Лавров заявил, что ЕАЭС и СНГ стали локомотивом дедолларизации
Евразийский экономический союз и Содружество Независимых Государств стали локомотивом процессов дедолларизации мировой экономики. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в ходе посольского круглого стола по тематике украинского урегулирования, передает ТАСС.
«Ясно, что среди локомотивов дедолларизации мы видим такие объединения, как Евразийский экономический союз и Содружество Независимых Государств. В рамках этих структур доля национальных валют достигла 85-90%. Примерно на такой же уровень выходит и наш товарооборот с Китайской Народной Республикой», - указал он.
Лавров напомнил, что в августе на саммите БРИКС в Йоханнесбурге поднимался вопрос об учреждении общей расчетной условной единицы в дополнение к национальным валютам. "На саммите было принято решение, которое поручает министрам финансов и управляющим центральных банков изучить эту идею и представить предложения об альтернативных платформах на следующей встрече в верхах, которая состоится через год в Казани, когда Россия будет председателем БРИКС», - добавил глава дипведомства.
Кроме того, Лавров отметил решение, которое недавно приняли главы правительств Ассоциации государств Юго-Восточной Азии. «В мае этого года они подписали декларацию о продвижении расчетов в местных валютах и сопряжении региональных платежных систем», - сказал он.
«Это все примеры, их гораздо больше, что мы лишь в начале большого пути и процессы дедолларизации будут все активнее набирать обороты», - заключил министр иностранных дел.