Լավրովը բռիություն է անվանել ԵՄ դեսպանների՝ իր հետ հանդիպման հրավերից հրաժարվելը
Մոսկվան հաշվի կառնի ԵՄ դեսպանների հետաքրքրության բացակայությունը Ռուսաստանի ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ շփվելու հարցում։ Այս մասին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է «Երեկո Վլադիմիր Սոլովյովի հետ» հաղորդաշարի եթերում, փոխանցում է «ՌԻԱ նովոստին»։
«Մեծ հաշվով սա բռիություն է։ Մենք, իհարկե, հաշվի կառնենք, որ նրանք շփվելու հետաքրքրություն չունեն։ Թող նրանք առայժմ նստեն իրենց գրասենյակներում և հեռախոսով խոսեն իրենց մայրաքաղաքների հետ»,- ասել է Լավրովը։
Լավրովը ՌԴ նախագահական ընտրություններից առաջ զրույցի է հրավիրել եվրոպացի դեսպաններին, սակայն նրանք հրաժարվել են հանդիպումից երկու օր առաջ։ Մոսկվայում ԵՄ ներկայացուցչությունը մերժումը բացատրել է հանդիպման օրակարգի բացակայությամբ։ Եվրոպացի դիվանագետները նաև հայտարարել են, որ իրենք «թույլ չեն տա իրենց որպես զարդարանք օգտագործել հերթական քարոզչական վարժության համար»։

Лавров назвал хамством отказ послов Евросоюза от приглашения на встречу с ним
Москва учтет отсутствие интереса у послов Евросоюза к общению с представителями российского руководства. Об этом в эфире программы «Вечер с Владимиром Соловьевым» заявил глава МИД России Сергей Лавров, передает РИА Новости.
«По большому счету, это хамство. Мы, конечно, учтем, что у них нет интереса к общению. Пусть пока в своих кабинетах посидят, поразговаривают со своими столицами по телефону», — сказал Лавров.
Лавров пригласил европейских послов для разговора перед выборами президента России, но те отказались за два дня до встречи. Представительство ЕС в Москве объяснило отказ отсутствием повестки встречи. Также европейские дипломаты заявили, что «не позволят быть использованными в качестве декорации для очередного пропагандистского упражнения».