Կրեմլը չի կարծում, որ Ղարաբաղում սրացումը հրահրված է Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրելու համար
Կրեմլը համաձայն չէ այն կարծիքի հետ, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրումը հրահրվել է դրսից ՝ Ռուսաստանի վրա լրացուցիչ ճնշում գործադրելու համար, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ոչ, չեն տեսնում», - երկուշաբթի օրը պատասխանել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք Կրեմլում չեն տեսնում Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի դրսից հրահրված սրման հնարավորությունը ՝ Բելառուսում առկա խնդիրներից եւ Ալեքսեյ Նավալնի հետ կապված միջադեպից հետո ՌԴ-ի վրա լրացուցիչ ազդեցություն գործելու նպատակով:
Սեպտեմբերի 27-ին Բաքվում հայտարարել էին Հայաստանի կողմից ադրբեջանական բանակի դիրքերի ինտենսիվ գնդակոծության մասին: Իր հերթին Երեւանում հայտարարել են Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակման եւ չճանաչված հանրապետության բնակավայրերի, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտի գնդակոծման մասին: Երկու կողմերն էլ հայտնում են սպանվածների եւ վիրավորների մասին, այդ թվում ՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում ։ Հայաստանի իշխանությունները ռազմական դրություն են մտցրել եւ հայտարարել պահեստազորայինների զորահավաքի մասին։ Ադրբեջանը ևս որոշել է ռազմական դրություն մտցնել երկրի ամբողջ տարածքում ։

Кремль не считает, что обострение в Карабахе спровоцировано для давления на Россию
Кремль не согласен с мнением, что обострение ситуации в Нагорном Карабахе было спровоцировано извне для оказания дополнительного давления на Россию.
"Нет, не усматривают", - ответил в понедельник пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков на вопрос журналистов, не усматривают ли в Кремле возможность спровоцированного извне обострения ситуации в Нагорном Карабахе с целью оказать дополнительное влияние на РФ после проблем в Белоруссии и инцидента с Алексеем Навальным.
27 сентября в Баку заявили об интенсивном обстреле позиций азербайджанской армии со стороны Армении. В свою очередь в Ереване заявили о наступлении ВС Азербайджана в направлении Нагорного Карабаха и обстреле населенных пунктов непризнанной республики, включая ее административный центр Степанакерт. Обе стороны сообщают об убитых и раненых, в том числе среди гражданского населения. Власти Армении ввели военное положение и объявили о мобилизации резервистов. Азербайджан также решил ввести военное положение на всей территории страны.
Баку и Ереван оспаривают принадлежность Нагорного Карабаха с февраля 1988 года, когда регион объявил о выходе из состава Азербайджанской ССР. В ходе вооруженного конфликта 1992-1994 годов Азербайджан утратил контроль над Нагорным Карабахом и семью прилегающими к нему районами.