Կրեմլում հուսով են, որ Էրդողանի եւ Ալիեւի հանդիպումը Նախիջեւանում կնպաստի «անվտանգությանը Ղարաբաղում»
Կրեմլում հուսով են, որ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը Նախիջեւանում կնպաստի «անվտանգությանը Ղարաբաղում եւ կյանքի կարգավորմանը տարածաշրջանում»։
«Մենք ամեն անգամ ակնկալում ենք, որ բոլոր հանդիպումները, որոնք անցկացնում է Ադրբեջանի նախագահը, այդ թվում եւ Թուրքիայի նախագահի հետ, կնպաստեն անվտանգությանը տարածաշրջանում, կնպաստեն կյանքի կարգավորմանը Ղարաբաղում՝ տեղի ունեցածից հետո։ Հենց այսպիսին են ակնկալիքները»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Կրեմլն ինչ ակնկալիքներ ունի Էրդողանի եւ Ալիեւի հանդիպումից, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան եւ Ադրբեջանն ինքնիշխան երկրներ եւ իրականացնում են համագործակցության զարգացման իրենց իքնիշխան իրավունքը։ «Իսկ մենք գիտենք, թե որքան սերտ են Բաքվի եւ Անկարայի հարաբերությունները։ Եվ մեր հերթին մեր ոչ պակաս սերտ հարաբերություններն ունենք թե՛ Անկարայի, թե՛ Բաքվի հետ»,- ավելացրել է Պեսկովը։

В Кремле надеются, что встреча Эрдогана и Алиева в Нахиджеване поспособствует  «безопасности в Карабахе»
В Кремле надеются, что встреча Эрдогана и Алиева в Нахиджеване поспособствует «безопасности в Карабахе»
В Кремле надеются, что встреча лидеров Турции и Азербайджана в Нахиджеване будет способствовать «безопасности в Карабахе и нормализации жизни в регионе».
«Мы каждый раз надеемся, что все встречи, которые проводит президент Азербайджана, в том числе и с президентом Турции, будут способствовать безопасности в регионе, будут способствовать нормализации жизни в Карабахе после произошедшего. Именно такие ожидания», - сообщил представитель Кремля Дмитрий Песков, отвечая на вопрос, какие ожидания у Кремля от встречи Эрдогана и Алиева, передает РИА Новости.
По его словам, Турция и Азербайджан - это суверенные страны и они реализуют свое суверенное право на развитие сотрудничества. «А мы знаем, насколько тесные отношения между Баку и Анкарой. И в свою очередь, мы также имеем наши не менее тесные отношения и с Анкарой, и с Баку», - добавил Песков.