Կարմիր Խաչի ֆեդերացիան կոչ է անում համալրել նոր համաճարակների դեմ պատվաստանյութերը
Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիան համաշխարհային հանրությանը խորհուրդ է տվել ստեղծել պատվաստանյութերի գլոբալ պահուստ ապագա համավարակների դեմ։ Այս մասին նշվել է դաշնության զեկույցում, որը հրապարակվել է Ժնեւում։
«Պետությունները պետք է պատրաստվեն հաջորդ համավարակին միջազգային «պատվաստանյութային բանկի» ստեղծմամբ, որը կապահովի պատվաստանյութերի առկայությունն ու արդարացի բաշխումը բոլոր տարածաշրջաններում»,- նշել են ֆեդերացիայում։
Ֆեդերացիան նշել է, որ համաշխարհային հանրությունը պետք է առաջնահերթությունը տա իմունացմանը կամ այն մարդկանց դեղեր տրամադրելուն, ովքեր համավարակի ժամանակ ապահովում են բնակչությանը պարենով, բուժսպասարկմամբ, աշխատում են տեղեկատվության եւ կրթության ոլորտներում։

Федерация Красного Креста призывает запасаться вакцинами от новых пандемий
Международная федерация обществ Красного Креста и Красного Полумесяца рекомендовала мировому сообществу создать глобальный резерв вакцин для будущих пандемий. Об этом говорится в докладе федерации, опубликованном в Женеве.
«Государства должны подготовиться к следующей пандемии путем создания международного «вакцинного банка», который обеспечит наличие и справедливое распределение вакцин во всех регионах», - отметили в федерации.
Федерация отмечает, что мировому сообществу следует отдать приоритет в иммунизации или предоставлении лекарств тем, кто в период пандемии обеспечивает население продовольствием, медицинским обслуживанием, работает в сферах информации и образования.