Կանխվել է ծխախոտի մաքսանենգությունը Թուրքիայի, Հայաստանի և Ռուսաստանի հետ Վրաստանի սահմանին
Վրաստանի ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայության աշխատակիցները 2023թ. դեկտեմբերին առգրավել են 2 299 տուփ չհայտարարագրված սիգարետ երկրի հինգ մաքսակետերում եւ կանխել երկիր մաքսանենգ ապրանք ներրելու փորձերը, տեղեկացրել են գերատեսչության մամուլի ծառայությունում։
Մասնավորապես, նման փորձը կանխվել է «Սարփի» մաքսակետում (վրաց-թուրքական սահման), «Սադախլո մեքենաների համար» մաքսակետում (Հայաստանի հետ սահման), «Վալե» (Թուրքիայի հետ սահման), «Նինոծմինդա» (Հայաստանի հետ սահման) եւ «Կազբեգի» (Ռուսաստանի հետ սահման) մաքսակետերում։
Ինչպես տարբեր երկրների քաղաքացիների, այնպես էլ նրանց անձնական ուղեբեռի եւ մեքենաների մանրակրկիտ ուսումնասիրության արդյունքում մաքսակետերի աշխատակիցները հայտնաբերել են 45 980 հատ չհայտարարագրված սիգարետ։
Վրաստանի Մաքսային օրենսդրության համաձայն՝ ապրանքը բռնագանձվել է օրինախախտներից, յուրաքանչյուրը տուգանվել է հազար լարիով։

Контрабанду сигарет пресекли на границах Грузии с Турцией, Арменией и Россией
Таможенники Службы доходов Минфина Грузии в декабре 2023 года изъяли 2 299 пачек незадекларированных сигарет на пяти таможенно-пропускных пунктах страны и пресекли попытки ввоза в страну контрабандного товара, сообщили в пресс-службе ведомства.
В частности, попытку ввоза большого количества незадекларированных сигарет пресекли на ТПП «Сарпи» (грузино-турецкая граница), «Садахло автомобильный» (граница с Арменией), «Вале» (граница с Турцией), «Ниноцминда» (граница с Арменией) и «Казбеги» (граница с Россией).
Таможенники в результате как детального физического осмотра граждан разных стран, так и их личного багажа и находящихся под их управлением транспортных средств, обнаружили в общей сложности 45 980 штук незадекларированных сигарет.
В соответствии с Таможенным кодексом Грузии, у нарушителей закона были конфискованы товары и каждый был оштрафован на 1 тысячу лари.