Կադիրովի դուստրերը «բռնվել» են ուրիշի ազգանվամբ Եվրոպա կատարած ուղեւորություններում
Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովի դուստրերը՝ Կարինան, Տաբարիկը եւ Խեդին, օգտվել են այլ ազգանունից 2017թ. Ֆրանսիա մեկնելու համար, այս մասին վկայում է տեղեկատվության արտահոսքը, որն ուսումնասիրել է «Агентство»-ն։
2017թ. հունիսին Կադիրովի աղջիկները թռել են Փարիզ իրենց հոր Airbus ACJ319 բիզնես-ջեթով։ Ինքնաթիռում 21 մարդ կար։ Ուղեւորների մեջ էին Չեչնիայի ղեկավարի երեք դուստրերը, որոնք օգտագորել էին Մուսաեւա ազգանվամբ անձնագրեր։ Նրանց փաստաթղթերում հայրանվան դիմաց նշված է եղել՝ Ռամզանի, եւ իսկական ծննդյան թվերը։ Բոլոր երեք անձնագրերը, որոնք օգտագործել են Կադիրովի աղջիկները, այլ արտահոսքի համաձայն, մինչ այժմ համարվում են գործող։
Բացի նրանցից, ինքնաթիռում էր Ֆաթիմա Խազուեւան։ Ինչպես գրել է «Պրոյեկտը», նա հարաբերությունների մեջ է Չեչնիայի ղեկավարի հետ։ Ֆրանսիա է թռել նաեւ Խազուեւայի դուստրը՝ Աշուրան, որն օգտագործել է մոր ազգանվամբ փաստաթղթեր։ Կադիրովը նրան համարում է իր կնոջ՝ Մեդնիի աղջիկը, իսկ չեչենական իշխանությունների տեղեկություններից երեւում է, որ նա կրում է տարածաշրջանի ղեկավարի ազգանունը։ Աշուրա Կադիրովան հիմա 12 տարեկան է, իսկ թռիչքի պահին հինգ տարեկան էր, նշել է «Агентство»-ն։
Կադիրովի մյուս աղջիկը՝ Այշաթը, տնօրինում է Firdaws նորաձեւության տունը, որը ցուցադրություններ է կազմակերպել Փարիզում։ Նույն բիզնես-ջեթը առնվազն մեկ անգամ՝ 2020թ., թռել է Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Firdaws-ի ցուցադրության օրը։
Եվրոպայի երկրները պատժամիջոցներ են մտցրել Ռամզան Կադիրովի դեմ 2014թ., 2017թ. նա հայտնվել է ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ։ 2022թ. եվրոպական պատժացուցակներում են հայտնվել նրա դուստրեր Այշաթը եւ Կարինան, իսկ ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է մտցրել նրա կնոջ՝ Մեդնիի, Ֆաթիմա Խազուեւայի եւ Ամինաթ Ահմադովայի դեմ, որի հետ նույնպես կապել են Չեչնիայի ղեկավարին։ Բացի այդ, ցուցակում հայտնվել է Firdaws նորաձեւության տունը։ Ավելի ուշ եվրոպական պետությունների եւ ԱՄՆ իշխանությունները պատժացուցակ են մտցրել նաեւ Կադիրովի մորը։

Дочерей Кадырова поймали на поездках в Европу под чужой фамилией
Дочери главы Чечни Рамзана Кадырова Карина, Табарик и Хеди воспользовались паспортами с другой фамилией для поездки во Францию в 2017 году, следует из утечки базы пересечения границ, которую изучило «Агентство».
В июне 2017 года дочери Кадырова летали в Париж на бизнес-джете Airbus ACJ319 своего отца. На борту был как минимум 21 человек. Среди пассажиров были три дочери главы Чечни, которые использовали паспорта на фамилию Мусаева. При этом в документах у них было отчество Рамзановна и настоящие даты рождения. Все три паспорта, которые использовали дочери Кадырова, согласно другим утечкам, до сих пор числятся как действующие.
Кроме них, на борту также была Фатима Хазуева. Как писал «Проект», она состоит в отношениях с главой Чечни. Во Францию летала и дочь Хазуевой Ашура, которая использовала документы с фамилией матери. Кадыров называет ее дочерью своей жены Медни, а из сообщений чеченских властей следует, что она носит фамилию главы региона. Ашуре Кадыровой сейчас 12 лет, а на момент полета ей было пять, уточняет «Агентство».
Еще одна дочь Кадырова — Айшат управляла модным домом Firdaws, который проводил показы в Париже. Тот же бизнес-джет как минимум однажды, в 2020 году, летал во французскую столицу в день показа Firdaws.
Страны Европы ввели санкции в отношении Рамзана Кадырова в 2014 году, в 2017 он попал под санкции США. В 2022 году в европейский санкционный список попали его дочери Айшат и Карина, а США ввели санкции против его супруги Медни, Фатимы Хазуевой и Аминат Ахмадовой, с которой также связывали главу Чечни. Кроме того, в список попал модный дом Firdaws. Позднее власти европейских государств и США внесли в список и мать Кадырова.