Իսրայելը գաղտնի բանակցություններ է վարել Կոնգոյի հետ Գազայից փախստականներ ընդունելու վերաբերյալ
Իսրայելի Times of Israel թերթի Zman Yisrael կայքը հայտնում է, որ իսրայելցի պաշտոնյաները գաղտնի բանակցություններ են վարել Կոնգոյի և որոշ այլ երկրների հետ Գազայից փախստականների հնարավոր ընդունման վերաբերյալ։
«Կոնգոն պատրաստ կլինի ընդունել միգրանտներին, իսկ մենք բանակցություններ ենք վարում այլ երկրների հետ»,- ասել է անվտանգության կաբինետի բարձրաստիճան աղբյուրը։
Իսրայելական լրատվամիջոցները մեջբերում են հետախուզության նախարար Գիլա Գամլիելի խոսքը, որը նա ասել է  երեկ Քնեսեթում. «Պատերազմի ավարտին ՀԱՄԱՍ-ի իշխանությունը կփլուզվի, քաղաքային իշխանություններ չեն լինի, քաղաքացիական բնակչությունը ամբողջովին կախված կլինի մարդասիրական օգնությունից: Աշխատանք չի լինի, իսկ Գազայի գյուղատնտեսական հողերի 60%-ը կդառնա անվտանգության բուֆերային գոտի»։
«Գազայի խնդիրը միայն մեր խնդիրը չէ. Աշխարհը պետք է աջակցի հումանիտար արտագաղթին, քանի որ սա միակ լուծումն է, որը ես գիտեմ»,- հայտարարել է իսրայելցի պաշտոնյան։

Израиль провел тайные переговоры с Конго о приеме беженцев из Газы
Сайт Zman Yisrael  газеты The Times of Israel сообщает, что израильские чиновники провели тайные переговоры с Конго и некоторыми другими странами о возможном приеме беженцев из Газы.
«Конго будет готово принять мигрантов, и мы ведем переговоры с другими странами», - сообщил высокопоставленный источник в кабинете безопасности.
Израильские СМИ приводят слова министра разведки Гилы Гамлиэль, сказанные вчера в Кнессете: «В конце войны власть ХАМАСа рухнет, не будет муниципальных властей, гражданское население будет полностью зависеть от гуманитарной помощи. Работы не будет, а 60 % сельскохозяйственных земель Газы станут буферными зонами безопасности».
«Проблема Газы - это не только наша проблема. Мир должен поддержать гуманитарную эмиграцию, потому что это единственное решение, которое я знаю», - заявила израильский чиновник.