Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանը պահանջել է այդ երկրի կառավարությունից արգելել Հայֆա քաղաքում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթողի տեղադրումը
Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանը պահանջել է այդ երկրի կառավարությունից արգելել Հայֆա քաղաքում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթողի տեղադրումը, Իսրայելում դա որակել են որպես պետության ներքին գործերին միջամտելու փորձ Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանը պահանջել է այդ երկրի կառավարությունից արգելել Հայֆա քաղաքում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթողի տեղադրումը։
Սակայն իսրայելական մամուլի հրապարակումներից երևում է, որ թուրք դեսպանի լկտի պահանջը հակառակ ազդեցությունն է ունեցել և զայրացրել է իսրայելցի պաշտոնյաներին, որոնք նման սանձարձակությունն ընդունել են որպես Իսրայելի ներքին գործերին միջամտելու փորձ։
Իսրայելի բոլոր խոշորագույն ԶԼՄ-ները արդեն մի քանի օր է, ինչ պատմում են 1915 թվականին Թուրքիայում հայերի զանգվածային սպանությունների մասին ՝ այդ փաստերը որակելով որպես ցեղասպանություն, իսկ տարբեր քաղաքագետներ ու վերլուծաբաններ իրենց մեկնաբանություններում Թուրքիային խորհուրդ են տալիս չմիջամտել Իսրայելի ներքին գործերի մեջ։
Նշենք, որ Հայֆայի քաղաքային խորհուրդն օրերս միաձայն կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչմանը և քաղաքում հուշակոթողի տեղադրմանը: Հայֆան դարձել Է Իսրայելի երկրորդ քաղաքը (Թել Ավիվի արվարձան Պետահ Տիկվայից հետո), որը ճանաչել է հայ ժողովրդի ողբերգությունը։ Հայֆան բազմազգ քաղաք է, որտեղ հրեաները, քրիստոնյաները և մահմեդականները համերաշխ ապրում են, և ցանկացած հարց ընդունվում է կոլեգիալ որոշումների հիման վրա:
Հուշարձանի և ցեղասպանության ճանաչման օգտին միաձայն քվեարկել են բոլոր երեք դավանանքների ներկայացուցիչները, իսկ Հայֆայում թուրքերի նկատմամբ վերաբերմունքը ավանդաբար զգուշավոր է դեռևս այն ժամանակվանից, երբ 1918 թվականին բրիտանական զորքերը ազատագրեցին Պաղեստինը թուրքերից։ Հուշահամալիրը կբացվի ընթացիկ տարվա մարտի 20-ին։

Посол Турции в Израиле потребовал от правительства этой страны запретить установку в городе Хайфа мемориала посвященного Геноциду армян
Посол Турции в Израиле потребовал от правительства этой страны запретить установку в городе Хайфа мемориала посвященного Геноциду армян, в Израиле это восприняли, как попытку вмешательства во внутренние дела государства Посол Турции в Израиле потребовал от правительства этой страны запретить установку в городе Хайфа мемориала посвященного Геноциду армян.
Однако публикации в израильской прессе дают понять, что наглое требование турецкого посла возымело обратный эффект и скорее разозлило израильских чиновников, которые такую наглость восприняли как вмешательство во внутренние дела Израиля. Все крупнейшие СМИ Израиля вот уже несколько дней рассказывают про массовые убийства армян в Турции в 1915, называя эти факты термином «геноцид», а различные политологи и аналитики в своих комментариях рекомендуют Турции не лезть не в своё дело.
Отметим, что городской Совет Хайфы на днях единогласно проголосовал за официальное признание Геноцида армян и установку в городе мемориала. Хайфа стала вторым в Израиле городом (после Петах-Тиквы, пригорода Тель-Авива), признавшим трагедию армянского народа. Хайфа это многонациональный город, где живут в мире иудеи, христиане и мусульмане, а любые вопросы принимаются коллегиально.
За памятник и признание Геноцида единогласно проголосовали представители всех трех конфессий, а к туркам в Хайфе отношение традиционно настороженное еще с тех пор, как в 1918 году британские войска освободили Палестину от турок. Мемориал будет открыт 20 марта текущего года.