Իսրայելի ռազմական հետախուզության ղեկավարը հրաժարական է տվել
Իսրայելի պաշտպանության բանակի ռազմական հետախուզության վարչության ղեկավար Ահարոն Հալիվան հրաժարական է տվել, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իսրայելցի զինվորականների՝ ապրիլի 22-ի առավոտյան տարածած հայտարարությունը։
Ահարոն Հալիվան 2023 թվականին ստանձնեց հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչությունը կանխելու զինվորականների ձախողման պատասխանատվությունը: «Մենք ձախողեցինք մեր ամենակարևոր առաքելությունը, և ես՝ որպես ռազմական հետախուզության ղեկավար, կրում եմ ձախողման ողջ պատասխանատվությունը», - ասել էր նա:
Հոկտեմբերի 7-ի ձախողման պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել նաև Իսրայելի անվտանգության գլխավոր ծառայության՝ «Շին Բեթի» ղեկավար Ռոնեն Բարը։ Սպասվում է, որ նա կհեռանա պաշտոնից պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության ավարտից հետո։
Ահաբեկիչները հարձակվեցին Իսրայելի վրա 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին, սպանելով 1200 մարդու, հիմնականում խաղաղ բնակիչների, և գերեվարեցին մոտ 240-ին: Ի պատասխան, Իսրայելի պաշտպանության ուժերը սկսեցին մարտերը Գազայի հատվածում: ՀԱՄԱՍ-ի կողմից վերահսկվող առողջապահության նախարարության տվյալներով, Գազայի հատվածում ավելի քան 34 հազար մարդ է զոհվել։

Глава военной разведки Израиля подал в отставку
Глава управления военной разведки Армии обороны Израиля Аарон Халива подал в отставку, сообщает Reuters со ссылкой на заявление израильских военных, распространенное утром 22 апреля.
Аарон Халива в 2023 году взял на себя ответственность за то, что военные не смогли предотвратить нападение террористов ХАМАС на Израиль 7 октября. «Мы провалили нашу важнейшую миссию, и я как руководитель военной разведки несу полную ответственность за провал», — говорил он.
Ответственность за провал 7 октября также на себя брал глава Службы общей безопасности Израиля ШАБАК (она же «Шин-бет») Ронен Бар. Ожидается, что он уйдет в отставку после окончания палестино-израильского конфликта.
Террористы напали на Израиль 7 октября 2023 года, убив 1200 человек, в основном мирных жителей, и взяли в плен около 240 человек, В ответ Армия обороны Израиля начала боевые действия в секторе Газа. По данным министерства здравоохранения, подконтрольного ХАМАС, в секторе Газа погибли более 34 тысяч человек.