Իսրայելի ցամաքային հարձակումը Գազայի հատվածում ահավոր հետեւանքներ կունենա. Կրեմլ
Իսրայելի ցամաքային հարձակումը Գազայի հատվածում ահավոր հետեւանքներ կունենա։ Այս մասին ասել է Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նրա խոսքով՝ պահպանվում է հակամարտության ընդլայնման սպառնալիքը։ «Դա կարող է ահավոր հետեւանքներ ունենալ ամբողջ տարածաշրջանի համար»,- ասել է Պեսկովը։ «Այժմ գլխավորը «թեժ պատերազմը» դադարեցնելն է, հետո արդեն իսկապես նոր ջանքերով մոտենալը կարգավորման գործընթացին։ Պետք է անկախ պաղեստինյան պետություն, պետք են Իսրայելի անվտանգության երաշխիքներ, նրանք պետք է ապրեն խաղաղության մեջ եւ իրենց անվտանգ զգան»,- ավելացրել է նա։
Պեսկովը տեղեկացրել է, որ ՌԴ եւ Պաղեստինի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Մահմուդ Աբասի հանդիպումը պատրաստվում է, բայց ժամկետը նշելը դժվար է դինամիկ զարգացող իրադարձությունների պատճառով։

Кремль: Наземная операция Израиля в секторе Газа чревата чудовищными последствиями
Наземная операция Израиля в секторе Газа чревата чудовищными последствиями. Об этом заявил официальный представитель Кремля Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
По его словам, по-прежнему, по-прежнему сохраняется угроза расширения конфликта. «Это может быть чревато совершенно чудовищными последствиями для всего региона. Это может быть чревато еще большей гуманитарной катастрофой», - сказал Песков. «Поэтому, конечно, сейчас главное - остановить "горячую" войну, а потом уже, действительно, концептуально с новыми усилиями подойти к процессу урегулирования. Нужно независимое палестинское государство, нужны гарантии безопасности Израилю, израильтянам, они должны жить в мире и чувствовать себя в безопасности», - добавил он.
Песков сообщил, что встреча президентов РФ и Палестины Владимира Путина и Махмуда Аббаса готовится, но ее дату назвать сложно из-за динамичного развития событий.