Իրանը Վրաստանին կոչ է արել դատապարտել Իսրայելի գործողությունները
Թեհրանն ակնկալում է, որ Թբիլիսին Մերձավոր Արեւելքում հակամարտության սրման համատեքստում կորդեգրի «սկզբունքային եւ իրավական դիրքորոշում» եւ կդատապարտի Իսրայելին։ Այս մասին հայտնել է Վրաստանում Իրանի դեսպան Մահմուդ Ադիբը՝ պատասխանելով վրացի լրագրողների հարցերին։
«Լռությունը կամ այնպիսի դիրքորոշման ընտրությունը, որը կարող է խրախուսել ագրեսորին շարունակել իր հանցագործությունները, լի է լուրջ հետեւանքներով միջազգային կարգի եւ տարածաշրջանային կայունության համար։ Մենք հույս ունենք, որ Վրաստանը կորդեգրի սկզբունքային եւ իրավական դիրքորոշում եւ բացահայտ կդատապարտի միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտումները»,- դիվանագետի խոսքերը մեջբերել է Իրանի դեսպանատունը։
Նրա խոսքով՝ Իրանը հետեւողականորեն աջակցել է Վրաստանին կարեւորագույն պահերին, այդ թվում՝ 2006թ. էներգետիկ ճգնաժամի ժամանակ, եւ միջազգային հարթակներում պաշտպանել է նրա տարածքային ամբողջականությունը։
Դիվանագետը նաեւ համեմատել  է Թեհրանի եւ Թել Ավիվի քաղաքականությունը՝ ասելով, որ Իսրայելը, իբր, «անհասկանալի եւ երկիմաստ դիրքորոշում» է ընդունել 2008թ. ռուս-վրացական պատերազմից հետո:
Հարկ է նշել, որ այդ ժամանակ ե՛ւ Իրանը, ե՛ւ Իսրայելը ձեռնպահ մնացին Մոսկվային քննադատելուց եւ սահմանափակվեցին Վրաստանի ինքնիշխանությունը պաշտպանող հայտարարություններով:
«Իրանի եւ Իսրայելի միջեւ կա հսկայական տարբերություն»,- ասել է դեսպանը։ Նրա խոսքով՝ «ի տարբերություն Իսրայելի ռեժիմի, Իրանը հարգում է պետությունների տարածքային ամբողջականությունը եւ միշտ հավատարիմ է մնացել միջազգային իրավունքին»։ «Վստահ եմ, որ բարոյական դիրքորոշումների՝ ընկերոջ եւ իրական թշնամու ընտրության այս հստակ տարբերությունը պարզ է միջազգային հանրության բոլոր անդամների, այդ թվում՝ Վրաստանի կառավարության եւ այս երկրի ժողովրդի համար»,- ասել է նա։
Հունիսի 13-  գիշերը Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Իրանի միջուկային եւ ռազմական օբյեկտներին՝ հայտարարելով Իրանի կողմից սպառնալիքի աճի մասին: Ի պատասխան՝ Թեհրանը հարյուրավոր բալիստիկ հրթիռներ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ: Հարվածների փոխանակումը շարունակվում է արդեն մի քանի օր:
Վրաստանի ԱԳՆ-ում խոր անհանգստություն են հայտնել Մերձավոր Արեւելքում իրավիճակի թեժացմամբ եւ ընդգծել են դիվանագիտական ջանքերի կարեւորությունը ապաթեժացման համար։

Иран призвал Грузию осудить действия Израиля
Тегеран рассчитывает, что Тбилиси займет «принципиальную и правовую позицию» в условиях эскалации конфликта на Ближнем Востоке и осудит Израиль. Об этом заявил посол Ирана в Грузии Махмуд Адиб, отвечая на вопросы грузинских журналистов.
«Молчание или выбор позиции, которая может поощрить агрессора к продолжению преступлений, чреваты серьезными последствиями для международного порядка и региональной стабильности. Мы надеемся, что Грузия выберет принципиальную и правовую позицию и открыто осудит очевидные нарушения международного права», — приводит слова дипломата иранское посольство.
По его словам, Иран в критические моменты — включая энергетический кризис 2006 года — неизменно поддерживал Грузию и выступал в защиту ее территориальной целостности на международных платформах.
Дипломат также сравнил политику Тегерана и Тель-Авива, заявив, что Израиль якобы занял «неясную и двоякую позицию» после российско-грузинской войны 2008 года. Стоит отметить, что как Иран, так и Израиль в тот момент воздержались от критики Москвы и ограничивались заявлениями в поддержку суверенитета Грузии.
«Между Ираном и Израилем — огромная разница», — заявил посол. По его словам, «в отличие от израильского режима, Иран уважает территориальную целостность государств и всегда оставался верным международному праву». «Уверен, что это четкое различие в выборе моральных позиций, друга и настоящего врага, понятно всем членам международного сообщества, включая правительство Грузии и народ этой страны», — сказал он.
В ночь на 13 июня Израиль нанес удары по иранским ядерным и военным объектам, заявив о растущей угрозе со стороны Ирана. В ответ Тегеран выпустил по территории Израиля сотни баллистических ракет. Обмены ударами продолжаются уже несколько дней.
В МИД Грузии выразили глубокую обеспокоенность в связи с обострением на Ближнем Востоке и подчеркнули важность дипломатических усилий для деэскалации.