Իրանը սկսել է պատնեշ կառուցել իր սահմաններին
Իրանը սկսել է պատնեշ կառուցել իր արևելյան սահմաններին՝ անվտանգության սպառնալիքներին դիմակայելու համար, հայտարարել է երկրի սահմանային ոստիկանության հրամանատար, բրիգադի գեներալ Ահմադ Ալի Գուդարզին, հայտնում է Mehr-ը։
Ըստ իրանցի գեներալի, այս նախաձեռնությունն ուղղված է վառելիքի, ապրանքների, մասնավորապես, թմրանյութերի մաքսանենգության կանխմանը, ինչպես նաև անօրինական ներգաղթի խնդրի լուծմանը։
Նա ընդգծել է, որ այս նախագծի առաջնահերթությունը Աֆղանստանի և Պակիստանի հետ սահմանի անվտանգության ապահովումն է։
«Անվտանգության գնահատականներից և ռազմական նկատառումներից ելնելով՝ առավել կարևոր շրջանները Պակիստանի և Աֆղանստանի հետ սահմաններն են, որոնց բաժին է ընկնում դեպի Իրան թմրանյութերի շրջանառության 80%-ը»,- պարզաբանել է գեներալ Գուդարզին:
Ըստ նրա, սահմանային պատնեշի կառուցումն արդեն սկսվել է հարավային Սիստան և Բելուջիստան նահանգում, ինչպես նաև Ռեզավի Խորասան նահանգում՝ նշելով, որ հաջորդ փուլը կընդգրկի Իլամ, Քրդստան և Արևմտյան Ադրբեջան նահանգները, որոնք գտնվում են երկրի արևմտյան սահմաններում։ Գեներալ Գուդարզին հայտնել է, որ նախագծի ֆինանսավորումն ապահովված է, և այժմ ուշադրությունը կենտրոնացվում է շինհրապարակների հագեցման վրա։

Иран начал возводить стены на своих границах
Иран начал возводить стены на своих восточных границах, чтобы противостоять угрозам безопасности, сообщил командующий пограничной полицией страны бригадный генерал Ахмад Али Гударзи, сообщает Mehr.
По словам иранского генерала, данная инициатива направлена на предотвращение контрабанды топлива, товаров и, в частности, наркотиков, а также решение проблемы нелегальной иммиграции.
Он подчеркнул, что приоритетом этого проекта является обеспечение безопасности границы с Афганистаном и Пакистаном.
«Исходя из оценок безопасности и военных соображений, наиболее важными районами являются границы с Пакистаном и Афганистаном, на которые приходится 80% наркотрафика в Иран», - пояснил генерал Гударзи.
По его словам, строительство пограничных стен уже началось в южной провинции Систан и Белуджистан, а также в провинциях Хорасан-Резави, отметив, что следующий этап будет охватывать провинции Илам, Курдистан и Западный Азербайджан, расположенные на западных границах страны. Генерал Гударзи сообщил, что финансирование проекта обеспечено, и сейчас основное внимание уделяется оснащению строительных площадок.