Իրանը հաջողությամբ տիեզերք է ուղարկել նորագույն կենսատիեզերական պարկուճ
Իրանական կենսատիեզերական պարկուճը չորեքշաբթի առավոտյան հաջողությամբ ուղարկվել է տիեզերք «Salman» կրիչ հրթիռի օգնությամբ, տեղեկացրել է Mehr-ը։
Արձակումը համապատասխանում է տիեզերք մարդ ուղարկելու պլանի իրականացմանը։ Պարկուճն արձակվել է երկրի մակերեւույթից 130 կիլոմետր բարձրությամբ՝ անհրաժեշտ տեխնոլոգիաների մշակման եւ ձեռքբերման նպատակով։
500 կիլոգրամ զանգված ունեցող պարկուճը Իրանի տիեզերական գործակալությունը պատվիրել է գիտության, հետազոտությունների եւ տեխնոլոգիաների նախարարության աերոտիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտին, որն էլ արտադրել է այն։
Salman արձակման կայանը արտադրվում է Իրանի պաշտպանության նախարարության աերոտիեզերական արդյունաբերության կազմակերպության (AIO) կողմից։

Иран успешно запустил новейшую биокосмическую капсулу
Новейшая иранская биологическая капсула была успешно запущена с помощью ракеты-носителя «Salman» в среду утром, сообщает Mehr.
Запуск биокосмической капсулы соответствует реализации плана по отправке человека в космос. Ее запустили на высоту 130 км от поверхности земли с целью разработки и приобретения необходимых в этом отношении технологий.
Капсула массой 500 кг была заказана Иранским космическим агентством и построена Институтом аэрокосмических исследований Министерства науки, исследований и технологий.
Пусковая установка Salman также производится Организацией аэрокосмической промышленности (AIO) министерства обороны Ирана.