Իրանը 2028թ. վերջին աստղագնացներ կուղարկի տիեզերք սեփական արտադրության բիոպարկուճի օգնությամբ
Իրանը 2028թ. վերջին աստղագնացներ կուղարկի տիեզերք սեփական արտադրության բիոպարկուճի օգնությամբ։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի տեղեկատվական եւ հաղորդակցայն տեխնոլոգիաների նախարար Իսա Զարեփուրը, տեղեկացրել է Mehr-ը։
Վկայակոչելով տեղական բիոպարկուճի հաջող փորձնական արձակումը՝ Զարեփուրը նշել է, որ համաձայն երկրի տիեզերական ճյուղի 10-ամյա պլանի՝ Իրանը 2028թ. վերջին աստղագնացներ կուղարկի տիեզերք բիոպարկուճի օգնությամբ։
Նորագույն իրանական կենսաբանական պարկուճը հաջողությամբ արձակվել է «Սալման» կրիչ հրթիռի օգնությամբ դեկտեմբերի 6-ին։ Այն արձակվել է Երկրի մակերեւույթից 130 կիլոմետր բարձրության վրա՝ անհրաժեշտ տեխնոլոգիաների մշակման եւ ստեղծման համար։

Иран запустит астронавтов на орбиту с помощью биокапсулы собственного производства к концу 2028 года
Иран запустит астронавтов на орбиту с помощью биокапсулы собственного производства к концу 2028 года. Об этом заявил министр информационных и коммуникационных технологий Ирана Исса Зарепур, передает Mehr.
Ссылаясь на успешный испытательный запуск местной биокапсулы, Зарепур заявил, что согласно 10-летнему плану космической отрасли страны, Иран запустит астронавтов на орбиту с  помощью биокапсулы к концу 2028 года.
Новейшая иранская биологическая капсула была успешно запущена с помощью ракеты-носителя «Салман» 6 декабря. Его запустили на высоту 130 км от поверхности земли для разработки и приобретения необходимых в этом отношении технологий.