Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտնել է Ռաիսիի ուղղաթիռի կործանման պատճառները
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի ուղղաթիռը մայիսի 19-ին կործանվել է երկրի հյուսիսում՝ Արևելյան Ադրբեջան նահանգում՝ գարնանային մառախուղի ժամանակ բլրին բախվելուց հետո։ Այս մասին հայտնում է Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբը։
«Ուղղաթիռի կործանման հիմնական պատճառը եղել է գարնանը տարածաշրջանի բարդ բնակլիմայական պայմանները, այն է՝ հանկարծակի մառախուղի թանձր զանգվածի գոյացումը բարձրություն վերցնելու ժամանակ և ուղղաթիռի բախումը լեռան հետ», -ասված է աղետի հետաքննության վերաբերյալ գերատեսչության վերջնական զեկույցում։
Գլխավոր շտաբը բացառել է, որ ուղղաթիռը կործանվել է արկի հարվածի, ռադիէլեկտրոնային պայքարի, էլեկտրամագնիսական կամ լազերային զենքի  ազդեցության հետևանքով։

Генштаб ВС Ирана назвал причины падения вертолета Раиси
Вертолет президента Ирана Эбрахима Раиси упал 19 мая в провинции Восточный Азербайджан на севере страны из-за столкновения с поверхностью холма в условиях весеннего тумана. Об этом сообщил Генеральный штаб Вооруженных сил исламской республики.
«Основной причиной крушения вертолета стали сложные климатические условия региона в весенний период, а именно - внезапно образовавшаяся густая масса тумана при наборе [воздушным судном] высоты и столкновение вертолета с горой», - сообщается в итоговом отчете ведомства по итогам расследования катастрофы.
Генштаб исключил версию падения вертолета в результате попадания снаряда, воздействия РЭБ, электромагнитного или лазерного оружия.