Իրանի խորհրդարանի խոսնակը խոսել է անիրականանալի «ամերիկյան երազանքի» մասին
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կարող էր արագորեն զավթել Իրանի նավթային պաշարները, եթե Թեհրանը ներդրումներ չաներ իր ռազմական ներուժի մեջ։ Այսպես է Ղալիբաֆը արձագանքել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հայտարարությանը։
X սոցիալական ցանցի իր էջում Ղալիբաֆը գրել է, որ առանց սպառազինության վրա կատարվող ծախսերի՝ ԱՄՆ-ն «կարող էր ներխուժել, 48 ժամում զավթել նրանց բոլոր նավթահանքերը... իսրայելցիներին զինել լավագույն զենքերով և բազում նոր «Գազայի հատվածներ» ստեղծել» երկրում՝ հերքելով Ռուբիոյի այն պնդումը, թե Իրանը պետք է առաջնահերթություն տա ներքին ծախսերին, այլ ոչ թե պաշտպանությանը։
«Պատկերացրեք, եթե զենքի վրա միլիարդներ վատնելու փոխարեն Իրանն այդ գումարները ծախսեր իր ժողովրդի վրա։ Նրանք բոլորովին այլ երկիր կունենային», — գրել է Ռուբիոն։
Ղալիբաֆը մերժել է այս սցենարը՝ այն անվանելով «ամերիկյան երազանք», որը երբեք չի իրականանա։
«Դա այնքան հրաշալի կլիներ... Այդ ժամանակ մենք կկարողանայինք ներխուժել, 48 ժամում զավթել նրանց բոլոր նավթահանքերը՝ 48 ժամում, հավատացեք ինձ, լավագույն զենքերով զինել իսրայելցիներին և բազում նոր «Գազայի հատվածներ» ստեղծել։ Իսկական «ամերիկյան երազանք», տղաներ։ Երբե՛ք»։

Спикер парламента Ирана рассказал о несбыточной «американской мечте»
Спикер парламента Ирана Мохаммад Бакер Галибаф заявил, что США могли бы быстро захватить нефтяные ресурсы Ирана, если бы Тегеран не инвестировал в военный потенциал, в резкой форме отреагировав на заявление госсекретаря США Марко Рубио.
В своем посте в соцсети X Галибаф написал, что без расходов на вооружение США «могли бы вторгнуться, захватить все их нефтяные месторождения за 48 часов... вооружить израильтян лучшим оружием и создать много-много новых районов Газы», отвергнув предположение Рубио о том, что Ирану следует уделять приоритетное внимание внутренним расходам, а не обороне.
«Представьте, что вместо того, чтобы тратить миллиарды на оружие, Иран потратил бы эти деньги на свой народ. У них была бы совсем другая страна», - написал Рубио.
Галибаф отверг этот сценарий как «американскую мечту», которая никогда не осуществится.
«Это было бы так прекрасно... Тогда мы могли бы вторгнуться, захватить все их нефтяные месторождения за 48 часов - 48 часов, поверьте мне, - вооружить израильтян лучшим оружием и создать много-много новых районов Газы. Настоящая «американская мечта», ребята, - отметил он. - Никогда».