Իրանի հնարավոր միջուկային զենքը չպետք է ընկնի երրորդ երկրների ձեռքը. Վենս
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, խոսելով Թեհրանի կողմից միջուկային զենք ձեռք բերելու հնարավորության մասին, նշել է, որ այն չպետք է ընկնի ո՛չ ԱՄՆ թշնամիների, ո՛չ էլ դաշնակիցների ձեռքը։
«Եթե Իրանը ձեռք բերի միջուկային զենք, դրանից հետո շատ այլ ռեժիմներ՝ որոշները բարեկամական, որոշները՝ ոչ այնքան բարեկամական, նույնպես ձեռք կբերեն միջուկային զենք», - Fox News-ին ասել է Վենսը։
Թեհրանի միջուկային դոսիեի շուրջ իրանա-ամերիկյան բանակցությունների երկրորդ փուլը տեղի է ունեցել փետրվարի 17-ին Ժնևում։ Բանակցություններից հետո Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է առաջընթացի մասին և նշել, որ Թեհրանն ու Վաշինգտոնը կաշխատեն տեքստերի վրա, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ հնարավոր համաձայնագրի համար։

Вэнс: возможное ядерное оружие Ирана не должно попасть в третьи руки
Вице-президент США Джей Ди Вэнс, говоря о возможности получения ядерного оружия Тегераном, заявил, что оно не должно попасть в руки ни врагов, ни союзников США.
«Если Иран получит ядерное оружие, многие другие режимы, некоторые дружественные, некоторые - не очень, тоже обзаведутся ядерным оружием вслед за ним», - сказал Вэнс каналу Fox News.
Второй раунд ирано-американских переговоров по ядерному досье Тегерана прошел 17 февраля в Женеве. По их итогам глава МИД Ирана Аббас Аракчи заявил о прогрессе и отметил, что Тегеран и Вашингтон будут работать над текстами, которые могут лечь в основу возможной договоренности.