Իրանի արտգործնախարարը իսլամական երկրներին կոչ է արել բոյկոտել իսրայելական ապրանքները
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլահիանը Իսլամական համագործակցություն կազմակերպության (ԻՀԿ) անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների արտահերթ նիստում կոչ է արել բոյկոտել իսրայելական ապրանքները եւ հանել հրեական պետությունը ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի կազմից։
«ԻՀԿ երկրների արտաքին գործերի նախարարների Ջիդայում ընթացող արտահերթ նիստում ես ընդգծել եմ ցեղասպանություն իրականացնող հրեական վարչակարգը ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովից հանելու եւ միջազգային այլ կազմակերպություններին այդ վարչակարգի անդամությունը դադարեցնելու անհրաժեշտությունը»,- գրել է նա X-ում։ «Այդ վարչակարգի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզումը, ապրանքների արտահանման դադարեցումը [Պաղեստինի] օկուպացված տարածք եւ իսրայելական ապրանքների բոյկոտը կարելի է դիտարկել որպես Պաղեստինի աջակցության գործնական միջոց»,- նշել է Աբդոլահիանը։
Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը ժամանել է սաուդյան Ջիդա քաղաք մարտի 5-ին՝ մասնակցելու ԻՀԿ արտաքին գործերի նախարարների Խորհրդի արտահերթ նստաշրջանին՝ նվիրված Պաղեստինի իրավիճակին։ Այցի ընթացքում նա հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի իր գործընկերների՝ արքայազն Ֆեյսալ բեն Ֆարհան Ալ Սաուդի, Հաքան Ֆիդանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հետ։

Глава МИД Ирана призвал исламские страны бойкотировать израильские товары
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян на внеочередном заседании глав МИД стран - членов Организации исламского сотрудничества (ОИС) призвал бойкотировать израильские товары и исключить еврейское государство из состава Генеральной Ассамблеи ООН.
«На внеочередном заседании министров иностранных дел стран ОИС в Джидде я подчеркнул необходимость скорейшего исключения совершающего геноцид израильского режима из Генеральной Ассамблеи ООН и прекращения членства этого режима в других международных организациях», - написал глава МИД Ирана в X. «Разрыв дипломатических отношений с этим режимом, прекращение экспорта товаров на оккупированные территории [Палестины] и абсолютный бойкот израильских товаров можно рассматривать в качестве практических мер по поддержке Палестины», - отметил Абдоллахиян.
Глава МИД исламской республики прибыл в саудовский город Джидда 5 марта для участия в чрезвычайной сессии Совета министров иностранных дел стран ОИС, посвященной ситуации в Палестине. В ходе визита он также встретился со своим коллегами из Саудовской Аравии, Турции и Азербайджана, принцем Фейсалом бен Фарханом Аль Саудом, Хаканом Фиданом и Джейхуном Байрамовым.