Ինդոնեզիայում հրաբխի ժայթքման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 22-ի
Ինդոնեզիայում հրաբխի ժայթքման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 22-ի այն բանից հետո, երբ փրկարարները հայտնաբերել են ևս ինը դի, հաղորդում է BBC-ն:
Մարափի լեռան վրա 10 անհետ կորած արշավականների որոնողական աշխատանքները վերսկսվել են երեքշաբթի՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով դադարեցվելուց հետո։
Պաշտոնյաները հայտնել են, որ մինչև կեսօր հայտնաբերվել է ինը դի, իսկ մեկը դեռևս անհետ կորած է: Եվս 12 տուժած բուժվում է հիվանդանոցում։
Հաճախակի հրաբխային ժայթքումները մի քանի օր խոչընդոտում են փրկարարական աշխատանքներին:
Մարափիի դիտակետի ղեկավար Ահմադ Ռիֆանդին AFP-ին ասել է, որ միայն երեքշաբթի օրը հինգ ժայթքում է գրանցվել։
Փրկարարները BBC News Indonesia-ին հայտնել են, որ օգտվել են հարաբերական անդորրից՝ անհետ կորածներին որոնելու համար, և որ վերջին անհետացած զբոսաշրջիկի որոնումները կվերսկսվեն չորեքշաբթի օրը:
Կիրակի օրը հրաբուխը օդ է բաց թողել 3 կմ բարձրությամբ մոխրի ամպ, որը մոխրի մեջ պատել է շրջակա գյուղերը:

Число погибших в результате извержения вулкана в Индонезии достигло 22
Число погибших в результате извержения вулкана в Индонезии возросло до 22 человек, после того как спасатели обнаружили еще девять тел, сообщает ВВС,
Поиски 10 пропавших туристов на горе Марапи возобновились во вторник после того, как были приостановлены из-за опасений за безопасность.
Официальные лица сообщили, что к полудню были найдены девять тел, а один из них до сих пор числится пропавшим без вести. Двенадцать других пострадавших находятся на лечении в больнице.
Частые извержения вулкана уже несколько дней мешают спасательным работам.
Глава наблюдательного пункта Марапи Ахмад Рифанди  сообщил агентству AFP, что только за вторник было зафиксировано пять извержений.
Спасатели сообщили BBC News Indonesia, что они воспользовались периодом относительного затишья для поиска пропавших, и что в среду возобновятся поиски последнего пропавшего туриста.
В воскресенье вулкан выбросил в воздух облако пепла высотой 3 км, окутав пеплом окрестные деревни.
Во время извержения в этом районе находились 75 туристов, большинство из которых были эвакуированы и получили ожоги.