Հյուսիսային Կորեան կկործանի թշնամուն հակամարտության դեպքում. Կիմ Չեն Ըն
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը ապրիլի 10-ին Կիմ Չեն Իրի ռազմաքաղաքական ակադեմիա կատարած այցի ժամանակ վստահեցրել է, որ Ժողովրդական Հանրապետության զինված ուժերը կոչնչացնեն հակառակորդներին, եթե նրանք «ընտրեն առճակատումը»։ Այս մասին հայտնում է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը (KCNA):
«Եթե թշնամիներն ընտրեն ռազմական առճակատումը մեզ հետ, մենք, անշուշտ, կոչնչացնենք նրանց առանց վարանելու՝ օգտագործելով մեր բոլոր միջոցները», - մեջբերում է գործակալությունը Կիմ Չեն Ընի խոսքը։ Նրան ուղեկցել են կուսակցության կենտրոնական ռազմական հանձնաժողովի փոխնախագահ Պակ Չոնգ Չոնը, ԿԺԴՀ պաշտպանության նախարար Կանգ Սուն Նամը և Կորեայի ժողովրդական բանակի գլխավոր շտաբի պետ Լի Յոնգ Գիլը։
ԿԺԴՀ ղեկավարը նկարագրել է «միջազգային բարդ իրավիճակը, որը լրջորեն վատթարանում է բռնության և զինված հակամարտությունների աճի, ինչպես նաև ԿԺԴՀ-ի շուրջ անկայուն և անորոշ ռազմաքաղաքական իրավիճակի պատճառով»։ «Այժմ, առավել քան երբևէ, անհրաժեշտ է պատերազմին ավելի մանրակրկիտ նախապատրաստվել։ Նախապատրաստությունները պետք է լինեն էլ ավելի հուսալի և անթերի, [դա] պարզապես պատերազմ չէ, այլ պատերազմ, որը պետք է հաղթել», - ասել է Կիմ Չեն Ընը:
Բացի այդ, նա նշել է, որ ռազմական հակամարտությունում հաղթանակի անփոփոխ բանալին «գաղափարների գերակայության և ռազմական մեթոդի» միջոցով թվային և տեխնիկական գերազանցության կոտրումն է։ Ակադեմիայի տարածքում ԿԺԴՀ ղեկավարն այցելել է ճաշասենյակ, դասասենյակներ և ննջասենյակներ՝ հետաքրքրություն ցուցաբերելով կուրսանտների կյանքի նկատմամբ։ Նրա խոսքով, ակադեմիան ու նրա շրջանավարտները կուսակցության ու պետության հպարտությունն են։

Ким Чен Ын заявил, что КНДР уничтожит противника в случае конфликта
Лидер КНДР Ким Чен Ын в ходе посещения Военно-политической академии имени Ким Чен Ира 10 апреля заверил, что вооруженные силы народной республики уничтожат противников, если те «выберут конфронтацию». Об этом сообщает Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
«Если враги выберут военную конфронтацию с нами, то мы непременно уничтожим их, без колебания задействовав все наши средства», - привело агентство слова Ким Чен Ына. Его сопровождали зампред Центральной военной комиссии партии Пак Чон Чхон, министр обороны КНДР Кан Сун Нам, начальник Генштаба Корейской народной армии Ли Ён Гиль.
Лидер КНДР описал «сложную международную ситуацию, которая серьезно ухудшается из-за роста насилия и вооруженных конфликтов, а также нестабильную и неопределенную военно-политическую обстановку вокруг КНДР». «Сейчас как никогда необходимо проводить еще более основательную подготовку к войне. Подготовка должна быть еще более надежной и безупречной, [речь идет] не просто о войне, а войне, которую обязательно нужно выиграть», - сказал Ким Чен Ын.
Помимо этого, он отметил, что неизменный ключ к победе в военном конфликте - сломить численный и технический перевес «превосходством идей и военного метода». На территории академии лидер КНДР посетил столовую, аудитории и спальные помещения, проявив интерес к жизни курсантов. По его словам, академия и ее выпускники являются гордостью партии и государства.