Հունաստանը վետո է կիրառել ՆԱՏՕ-ի՝ Թուրքիային աջակցող հայտարարության վրա․ պատճառն Իդլիբում տեղի ունեցող իրադարձություններն են
ՆԱՏՕ-ում Հունաստանի մշտական ներկայացուցչությունը վետո է կիրառել այն հայտարարության վրա, որը Հյուսիսատլանտյան դաշինքը մտադիր էր անել հաջակցություն Անկարայի՝ սիրիական Իդլիբ նահանգում ռազմական բախումների սկսվելուց հետո: Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը:
Նշվում է, որ Արտգործնախարար Նիկոս Դենդիասը ՆԱՏՕ-ում Հունաստանի մշտական ներկայացուցչին համապատասխան հրահանգ է տվել, երբ մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների մակարդակով նիստի ժամանակ համաձայնեցվել է համատեղ հայտարարություն, որում տեղ չի գտել հունական կողմի՝ ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև ներգաղթյալների և փախստականների հարցով 2016-ի մարտին ստորագրված բանաձևին հղում անելու առաջարկը։
Նշվում է, որ հունական պահանջը ուժգին դիմադրության է արժանացել այնպիսի երկրների կողմից, ինչպիսիք են Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան:
Թուրքիայի ԱԳՆ Մևլյութ Չավուշօղլուն պահանջել է Վաշինգտոնյան համաձայնագրի 4-րդ հոդվածով նախատեսվող քաղաքական խորհրդատվությունների գործընթաց սկսել, որը անդամ երկրին հնարավորություն է տալիս խնդրել այդ մասին, եթե այդ պետությունը համարում է, որ իր անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը կամ քաղաքական անկախությունը վտանգի տակ է:
Իդլիբը Սիրիայի միակ տարածաշրջանն է, որի զգալի մասը մնում է ապօրինի զինված խմբավորումների ձեռքում: 2017-ին այնտեղ ստեղծվեց հյուսիսային էսկալացիոն գոտի, որտեղ այնտեղ տեղափոխվեցին զինյալներ, որոնք հրաժարվեցին զենքերը վայր դնել։

Греция наложила вето на заявление НАТО о поддержке Турции
Постоянное представительство Греции в пятницу вечером наложило вето на заявление, которое Североатлантический альянс готовился сделать в поддержку Анкары после активизации боестолкновений в сирийской провинции Идлиб, в результате которых погибли турецкие военнослужащие.
Как передает ТАСС, об этом сообщила газета To Vima, ссылаясь на эксклюзивную информацию от источников.
“Постоянное представительство Греции в пятницу вечером наложило вето на заявление, которое Североатлантический альянс готовился сделать в поддержку Анкары. Министр иностранных дел Никос Дендиас дал соответствующее указание постоянному представительству Греции при НАТО, когда во время заседания Североатлантического совета на уровне заместителей постоянных представителей был согласован текст совместного заявления, который не включал греческое предложение сделать ссылку на соблюдение декларации между ЕС и Турцией по проблеме беженцев и мигрантов, подписанной в марте 2016 года”, – отметило издание.
По его словам, греческое требование встретило сильное сопротивление со стороны ряда стран, таких как Великобритания, Германия, США и Франция.
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу потребовал начать процесс политических консультаций, предусмотренных 4-й статьей Вашингтонского договора, которая дает возможность стране – члену попросить об этом, если она считает, что ее безопасность, территориальная целостность или политическая независимость находятся под угрозой.
На заседании “Турция также попросила оказать ей помощь по вопросам противовоздушной обороны, предоставления разведданных и так далее, но по этим темам, похоже, нет согласия союзников, по крайней мере, на данном этапе”, отметило издание.