Հռոմի պապը կոչ է արել ազատ արձակել Հայիթիում առևանգված միանձնուհիներին
Հռոմի  Ֆրանցիսկոս պապը կիրակի օրը կոչ է արել ազատ արձակել պատանդներին, այդ թվում՝ վեց միանձնուհիներին, որոնց առևանգել էին ուրբաթ օրը Հայիթիում, և ասել, որ աղոթում է այդ երկրում սոցիալական ներդաշնակության համար։
Զինված գրոհայինները Հայիթիի մայրաքաղաք Պորտ-օ-Պրենսում առնվազն վեց միանձնուհիներով ավտոբուս են գրավել և շարժվել անհայտ ուղղությամբ՝ պատանդ վերցնելով բոլոր ուղևորներին, հայտնում է Vatican News-ը՝ վկայակոչելով Հաիթիի կրոնական խմբերի համաժողովին:
«Ցավով տեղեկացա Հայիթիում մի խումբ մարդկանց առևանգման մասին, այդ թվում՝ վեց կրոնավոր քույրերի», - ասել է Հռոմի պապն իր շաբաթական «Անգելուս» աղոթքից հետո:
«Նրանց ազատ արձակման իմ անկեղծ խնդրանքով ես աղոթում եմ երկրում սոցիալական ներդաշնակության համար և կոչ եմ անում բոլորին վերջ տալ բռնությանը, որը մեծ տառապանք է պատճառում այս սիրելի բնակչությանը», - ավելացրեց նա:
Բռնությունը Հայիթիում ամիսներ շարունակ աճում է, քանի որ ավազակախմբերը ձգտում են ճնշել ժամանակավոր վարչապետ Արիել Հենրիին` փետրվարի 7-ին նրա իշխանությունն ամրապնդող քաղաքական համաձայնագրի ավարտից առաջ:
Բռնությունը տեղի է ունենում հունվարի 26-ին սպասվող դատարանի որոշման նախօրեին՝ Քենիայի գլխավորած բազմազգ ուժեր ներգրավելու՝ երկրում ավազակության դեմ պայքարելու համար:

Папа Римский призвал освободить монахинь, похищенных на острове Гаити
Папа Римский Франциск Первый в воскресенье призвал к освобождению заложников, в том числе шести монахинь, которые были похищены на Гаити в пятницу, и сказал, что молится за социальную гармонию в стране.
Вооруженные боевики захватили автобус в столице Гаити Порт-о-Пренсе по меньшей мере с шестью монахинями и уехали в неизвестном направлении, взяв всех пассажиров в заложники, сообщает Vatican News со ссылкой на Гаитянскую конференцию религиозных групп.
«Я с прискорбием узнал о похищении на Гаити группы людей, в том числе шести религиозных сестер», - сказал Папа Римский после своей еженедельной молитвы Ангелус.
«В моей искренней просьбе об их освобождении я молюсь за социальное согласие в стране, и я призываю всех положить конец насилию, которое причиняет много страданий этому дорогому населению», - добавил он.
Насилие на Гаити нарастает уже несколько месяцев, поскольку банды борются за власть и стремятся оказать давление на временного премьер-министра Ариэля Генри в преддверии истечения 7 февраля срока действия политического соглашения, которое укрепило его власть.
Насилие происходит в преддверии ожидаемого 26 января решения суда о введении многонациональных сил под руководством Кении для борьбы с бандитизмом в стране.