Հռոմի պապը կոչ է արել աշխարհին վերջ տալ «զենքի համավարակին» և անհապաղ դադարեցնել պատերազմն Ուկրաինայում
ԱՄՆ-ից ընտրված առաջին Հռոմի պապը՝ Լևոն XIV-ը, կիրակի օրը հրապարակային աղոթք է արել ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած հրաձգության զոհերի հոգու հանգստության համար՝ կոչ անելով վերջ տալ «մեծ ու փոքր զենքի համավարակին», հաղորդում է Associated Press-ը։
Կիրակնօրյա կեսօրվա օրհնության ժամանակ, որը նա հղել է Սուրբ Պետրոսի հրապարակին նայող իր պատշգամբից, Լևոն XIV-ը հանդես է եկել անգլերենով՝ դատապարտելով հարձակումը և «զենքի տրամաբանությունը», որը, ըստ նրա, պատերազմներ է հրահրում ամբողջ աշխարհում։
«Մենք աղոթում ենք Մինեսոտա նահանգում դպրոցական պատարագի ժամանակ տեղի ունեցած ողբերգական հրաձգության զոհերի համար։ Մեր աղոթքներում հիշում ենք այն անթիվ երեխաներին, որոնք ամեն օր զոհվում կամ վիրավորվում են աշխարհում։ Աղաչենք Աստծուն՝ կանգնեցնել մեծ ու փոքր զենքի համավարակը, որը խոցում է մեր աշխարհը», – ասել է Հռոմի պապը։
Չորեքշաբթի օրը Մինեապոլիսում՝ Սուրբ Կույս Մարիամի Ավետման եկեղեցում, կրակոցների հետևանքով զոհվել է երկու երեխա, ևս 20 մարդ վիրավորվել է։ Հարձակման պահին եկեղեցում հավաքված են եղել հարյուրավոր աշակերտներ մոտակա կաթոլիկ դպրոցից և այլ քաղաքացիներ։ Կրակողը 116 կրակոց է արձակել հրացանից՝ թիրախավորելով եկեղեցու վիտրաժները, ապա ինքնասպան է եղել։
Լևոն XIV-ը իր կիրակնօրյա ելույթը սկսել է Ուկրաինայում անհապաղ հրադադարի և հակամարտող կողմերի՝ «բարեխիղճ երկխոսության» հանձնառության պահանջով։
«Ժամանակն է, որ պատասխանատու կողմերը հրաժարվեն զենքի կիրառման տրամաբանությունից և ընտրեն բանակցությունների ու խաղաղության ուղին՝ միջազգային հանրության աջակցությամբ։ Զենքի ձայնը պետք է խլացվի, իսկ եղբայրության և արդարության ձայնը՝ բարձրանա», – ասել է նա։

Папа Римский призвал мир  положить конец «пандемии оружия» и немедленно прекратить войну в Украине
Папа Римский Лев XIV в воскресенье призвал положить конец «пандемии оружия, большого и малого», публично помолившись за упокой  жертв стрельбы во время католической школьной мессы в Соединенных Штатах, передает Associated Press.
Первый в истории Папа Римский из США выступил на английском языке, осудив нападение и «логику оружия», разжигающую войны по всему миру, во время воскресного полуденного благословения из своей студии с видом на площадь Святого Петра.
«Мы молимся о жертвах трагической стрельбы во время школьной мессы в американском штате Миннесота. Мы помним в наших молитвах бесчисленное множество детей, которые ежедневно гибнут и получают ранения по всему миру. Давайте умолять Бога остановить пандемию оружия, большого и малого, которая поражает наш мир», - сказал Папа Римский.
Двое детей были убиты в среду и 20 человек получили ранения во время стрельбы в церкви Благовещения Пресвятой Богородицы в Миннеаполисе, когда сотни учеников расположенной неподалеку католической школы Благовещения Пресвятой Богородицы и другие люди собрались на мессу. Стрелок произвел 116 выстрелов из винтовки по витражам церкви, а позже покончил с собой.
Лев XIV начал свое обращение в воскресенье с требования немедленного прекращения огня на Украине и «серьезной приверженности диалогу» со стороны противоборствующих сторон.
«Пришло время тем, кто несет ответственность, отказаться от логики применения оружия и встать на путь переговоров и мира при поддержке международного сообщества. Голос оружия должен быть заглушен, в то время как голос братства и справедливости должен возвыситься», - сказал он.