ՀՀ պահանջով ԵԱՀԿ-ում Հյուսիսային Մակեդոնիայի փոխդեսպանը ձերբակալվել է. Նա մասնավոր ինքնաթիռով ՀՀ-ից դուրս է բերել նախկին իշխանության ներկայացուցչի
Հայաստանի պահանջով ԵԱՀԿ-ում Հյուսիսային Մակեդոնիայի առաքելության ղեկավարի տեղակալ Միլե Միլենկովսկին ձերբակալվել է։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Աղբյուրի հաղորդմամբ, ձերբակալությունը տեղի է ունեցել օգոստոսի 27-ին։ Այն իրականացրել են Սերբիայի իրավապահ մարմինները, երբ Միլենկովսկին «Պրեշեւո» սահմանային անցակետով ցանկանում էր մուտք գործել Հյուսիսային Մակեդոնիայի տարածք:
«Սերբիայի իշխանությունները գործել են հայկական կողմի հարցման համապատասխան, ում կողմից հետաքննվող գործով  անցնում է Միլե Միլենկովսկին: Դիվանագետը Հյուսիսային Մակեդոնիայի ազգային հակահետախուզության նախկին ղեկավար Սաշո Միյալկովի ազգականն է, որը ներկայում պատիժ է կրում պաշտոնեական դիրքի չարաշահման համար:
Ըստ Հայաստանի իրավապահ մարմինների տվյալների՝ 2018-թվականին Հյուսիսային Մակեդոնիայի երեք դիվանագետներ՝ Միլենկովսկու գլխավորությամբ, Հայաստանից մասնավոր ինքնաթիռով դուրս են բերել երկրի նախկին կառավարության մի ներկայացուցչի, որը մեղադրվում է խոշոր գումարներ յուրացնելու մեջ», - հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:

В Сербии по международному ордеру, инициированного властями Армении, задержали замглаву миссии Северной Македонии при ОБСЕ
Правоохранительные органы Сербии на основании международного ордера, инициированного властями Армении, задержали заместителя руководителя миссии Северной Македонии при ОБСЕ в Вене Миле Миленковски. Об этом сообщил в пятницу северомакедонский телеканал Alsat-M.
Задержание произошло еще 27 августа при пересечении Миленковски пограничного пункта "Прешево" для въезда на территорию Северной Македонии. Однако только в пятницу, 3 сентября, национальное министерство иностранных дел республики это подтвердило.
По данным телеканала, сербские компетентные органы действовали в соответствии с запросом армянской стороны, которая ведет расследование дела, по которому в качестве одного из фигурантов проходит Миленковски. При этом дипломат является родственником ныне отбывающего тюремный срок за превышение служебных полномочий бывшего руководителя национальной контрразведки страны Сашо Миялкова.
По сведениям армянских правоохранительных органов, в 2018 году три дипломата Северной Македонии во главе с Миленковски частным бортом вывезли из Армении некоего представителя бывшей власти страны, обвиненного в хищении крупной суммы денег.