«Հեզբոլլահը» կարող է Իսրայելին հարվածել անկախ Իրանի մտադրություններից. CNN
Լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժումը, ըստ երեւույթին, կարող է հարվածել Իրանին անկախ Իրանի մտադրություններից, տեղեկացրել է CNN-ը՝ հղում կատարելով հետախուզական տվյալներին ծանոթ աղբյուրներին։
Ինչպես նշել է ամերիկյան ԶԼՄ-ն, հղում կատարելով աղբյուրին, լիբանանյան շարժումը ավելի արագ է շարժվում իր պլանների իրականացման ուղղությամբ, քան Իրանը, եւ նախատեսում է հարվածել Իսրայելին առաջիկա օրերին։ Իրանն, ըստ երեւույթին, դեռ մտածում է, թե ինչպես արձագանքի, CNN-ին տեղեկացրել են մի քանի պաշտոնատար անձինք։
ԱՄՆ զինվորական պաշտոնյաներից մեկը տեղեկացրել է CNN-ին, որ Իրանն իրականացրել է ոչ բոլոր պատրաստությունները, որոնք ԱՄՆ-ը սպասում է տեսնել խոշոր հարձակման նախօրեին։
Բայց հաշվի առնելով Իսրայելին Լիբանանի մոտ գտնվելը՝ «Հեզբոլլահը» կարող է գործել գրեթե աննկատ, ինչը չի կարելի ասել Իրանի մասին։
Աղբյուրի խոսքով՝ պարզ չէ, թե ինչպես են Իրանն ու «Հեզբոլլահը» համակարգում իրենց գործողությունները, բայց «որոշ պաշտոնյաներ զգացողություն ունեն, որ նրանք համաձայն չեն առաջ շարժվելու հարցում»։
Հիշեցնենք, որ Իրանը եւ «Հեզբոլլահը» խոստացել են պատասխանել Իսրայելին Թեհրանում ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեի եւ Լիբանանում «Հեզբոլլահի հրամանատարներից մեկի՝ Ֆուադ Շուքրայի սպանության համար։

CNN: «Хезболлах» может нанести удар по Израилю независимо от намерений Ирана
Ливанское движение «Хезболлах», похоже, может нанести удар по Израилю независимо от намерений Ирана, сообщает CNN со ссылкой на источники, знакомые с разведданными.
Как отмечает американское СМИ со ссылкой на источник, ливанское движение продвигается в своих планах быстрее, чем Иран, и планирует нанести удар по Израилю в ближайшие дни. Иран, тем временем, по-видимому, все еще обдумывает, как он планирует отреагировать, сообщили CNN несколько официальных лиц.
Один из военных чиновников США сообщил CNN, что Иран провел некоторые, но не все приготовления, которые США ожидают увидеть в преддверии крупного нападения на Израиль.
Но, учитывая близость Ливана к Израилю как к своему непосредственному северному соседу, «Хезболлах» может действовать практически незаметно, чего нельзя сказать об Иране, заявил источник.
По его словам, неясно, как Иран и «Хезболлах» координируют свои действия в связи с возможным нападением прямо сейчас, но «у некоторых официальных лиц есть ощущение, что они, возможно, не совсем согласны в том, как двигаться дальше».
Напомним, что Иран и «Хезболлах» пообещали ответить Израилю за убийство главы политбюро ХАМАС Исмаила Хании в Тегеране и одного из командиров «Хезболлах» Фуада Шукра в Ливане.