«Հայերը սպասում են Բաքվի որոշմանը՝ ներկայացնելու «իրական Հայաստանը», այլ ոչ թե Մեծ, Կովկասյան, կամ Ծովից ծով Հայաստանը»․ ադրբեջանցի պատգամավոր
Հոկտեմբերի 31-ին Ադրբեջանի խորհրդարանի՝ Միլի Մեջլիսի նիստում պատգամավոր Զահիդ Օրուջը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում փորձել է Ադրբեջանի «հաղթանակը» ներկայացնել որպես աշխարհում եզակի երևույթ: Այս մասին փոխանցում է  Խրոնիկան Կավկազան։
Ադրբեջանական Toplum TV պարբերականի փոխանցմամբ՝ Օրուջի խոսքով ՝ ներկայումս աշխարհում գոյություն ունի 61 զինված հակամարտություն, սակայն դրանցից ոչ մեկը չի հանգեցրել կայուն խաղաղության կամ հստակ արտահայտված հաղթողի ի հայտ գալուն: Օրուջը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը «միակ պետությունն է, որն ամենակարճ ժամանակահատվածում եւ նվազագույն կորուստներով հասել է առավելագույն արդյունքների»:
Անդրադառնալով Հայաստանի թեմային, Օրուջը հայտարարել է, որ «հայերը սպասում են Բաքվի որոշմանը՝ ներկայացնելու «իրական Հայաստանը», այլ ոչ թե Մեծ, Կովկասյան, կամ Ծովից ծով Հայաստանը»։
Նա հավելել է. «Եթե մի օր Երևանից լսեք Ադրբեջանի առաջնորդի ելույթը, իմացեք, որ Իլհամ Ալիեւը Կովկասը վերադարձրել է Պետրոս Առաջինից: Դա կլինի ամենամեծ վերադարձը»։

«Ильхам Алиев вернул Кавказ у Петра I»
31 октября на заседании парламента Азербайджана — Милли Меджлиса — депутат Захид Орудж выступил с заявлением, в котором попытался представить «победу Азербайджана» как уникальное явление в мире.
По сообщению азербайджанского издания Toplum TV, по словам Оруджа, в настоящее время в мире существует 61 вооружённый конфликт, однако ни один из них не привёл к устойчивому миру или к появлению чётко выраженного победителя. Орудж заявил, что Азербайджан — «единственное государство, которое за самое короткое время и с наименьшими потерями достигло наибольших результатов».
Депутат добавил, что «Азербайджан не только выиграл войну — Войну за независимость — полной и решительной победой, но и сумел её завершить».
В своём выступлении Орудж попытался подчеркнуть роль Ильхама Алиева как «победоносного лидера», утверждая, что, президент США Дональд Трамп «проявил восхищение» Алиевым.
Касаясь темы Армении, Орудж заявил, что «армяне ждут решения Баку, чтобы представить „реальную Армению“, а не Великую, Кавказскую, Тюркскую или Армению от моря до моря». Он добавил:
«Если однажды вы услышите выступление лидера Азербайджана из Еревана, знайте, что Ильхам Алиев вернул Кавказ у Петра I. Это будет самое великое возвращение».
В азербайджанском сегменте соцсетей это заявление депутата восприняли неоднозначно. В основном пользователи отмечают, что сначала нужно «прокормить» голодающий народ на территории Азербайджана, а только потом думать о «великих делах».