Հարավային Օսիան և Աբխազիան Վրաստանի մաս են. ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, ելույթ ունենալով Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, կրկին աջակցություն է հայտնել երկրի տարածքային ամբողջականությանը, հայտնում է Online Georgia-ն։
«Մենք լիովին աջակցում ենք Վրաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Հարավային Օսիան և Աբխազիան Վրաստանի մաս են կազմում։ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է Ռուսաստանին կոչ անել չեղյալ հայտարարել վրացական տարածքների որպես անկախ պետություններ ճանաչումը»,- ասել է նա։
Ստոլտենբերգը մատնանշել է Ռուսաստանի կողմից Վրաստանի և Ուկրաինայի օկուպացված հատվածներում ընտրությունների անցկացման անօրինականությունը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանում նախագահական ընտրությունները «ոչ ազատ են եղել, ոչ արդար»։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարն ասել է, որ Վրաստանը, որը ՆԱՏՕ-ի ամենամոտ գործընկերներից է, «բախվում է անվտանգության բարդ մարտահրավերների»։
Ռուսաստանը, նրա խոսքով, շարունակում է հետամուտ լինել կայսերական հավակնություններին, իսկ Ուկրաինայում մարտադաշտում իրավիճակը շարունակում է ծանր մնալ։ «Ուստի շատ կարևոր է, որ մենք շարունակենք մեծացնել մեր աջակցությունը», - ավելացրել է նա:

Генеральный секретарь НАТО: Южная Осетия и Абхазия – часть Грузии
Генсек НАТО Йенс Столтенберг, выступая на совместной пресс-конференции с премьером Грузии Ираклием Кобахидзе, вновь выразил поддержку территориальной целостности страны, сообщает Online Грузия
«Мы полностью поддерживаем суверенитет и территориальную целостность Грузии. Южная Осетия и Абхазия – часть Грузии. НАТО продолжает призывать Россию отменить признание грузинских территорий в качестве независимых государств», – сказал он.
Столтенберг указал на незаконность проведения Россией выборов в оккупированных частях Грузии и Украины, добавив, что президентские выборы в России «не были ни свободными, ни справедливыми».
Генсек НАТО сказал, что Грузия, которая является одним из ближайших партнеров НАТО, «сталкивается со сложными проблемами безопасности».
Россия, по его словам, продолжает преследовать имперские амбиции, а в Украине ситуация на поле боя остается сложной. «Поэтому крайне важно, чтобы мы продолжали наращивать нашу поддержку», – добавил он.