ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հայտնել է, որ Հարավային Կովկասում լիցքաթափման նախագիծը մնում է ուժի մեջ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) նախագիծը, որն ուղղված է Հարավային Կովկասում իրավիճակի լիցքաթափմանը, մնում է ուժի մետ եւ կարող է կիրառվել կոնսենսոսւի ձեռքբերման պարագայում։ Այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Տասմագամբետովը ԱՊՀ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների՝ Մոսկվայում ընթացող հանդիպման ժամանակ։
«Խոսելով Հարավային Կովկասում ստեղծվող իրավիճակի մասին՝ կցանկանայի շեշտադրել, որ ՀԱՊԿ նախագիծը, որն ուղղված էր տարածաշրջանում իրավիճակի լիցքաթափմանը, եւ որը, ցավոք, չընդունվեց անցած տարվա նոյեմբերին Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանում, մնում է ուժի մեջ կոնսենսուսի ձեռքբերման պարագայում»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու հարավային սահմաններում պահպանվում է ահաբեկչական ակտիվության, անլեգալ միգրացիայի, զենքի եւ թմրանյութերի անօրինական շրջանառության տարածման վտանգը։ «Ահաբեկչական եւ ծայրահեղական տարրերի ինֆիլտրացիան կապված է ոչ միայն Աֆղանստանի ծայրահեղ բարդ իրավիճակի, այլեւ Աֆղանստանին սահմանակից շրջանների կայունության հետ»,- ավելացրել է Տասմագամբետովը։
Նա նշել է, որ այս ամենը լրացուցիչ ակտուալացնում է ՀԱՊԿ տաջիկա-աֆղանական սահմանի ամրապնդման միջպետական ծրագրի թիրախային աշխատանքի օպերատիվ ավարտման խնդիրը։ Գլխավոր քարտուղարը հիշեցրել է, որ ՀԱՊԿ-ն հակամարտությունների աստիճանական լուծման դրական օրինակներ ունի։ «Տաջիկստանի եւ Ղրղըզստանի միջեւ հակամարտային իրավիճակը աստիճանաբար լուծվում է, ընդ որում՝ առանց միջնորդների, շնորհիվ պետությունների ղեկավարների ջանքերի»,- նշել է Տասմագամբետովը։

Генсек ОДКБ заявил, что проект организации по разрядке на Южном Кавказе остается в силе
Проект Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), который нацелен на деэскалацию обстановки на Южном Кавказе, остается в силе, может быть принят при достижении консенсуса. Об этом заявил генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов на проходящей в Москве встрече секретарей советов безопасности стран Содружества Независимых Государств.
«Говоря о складывающейся ситуации на Южном Кавказе, хотел бы акцентировать внимание на том, что проект-решение ОДКБ, который был направлен на разрядку ситуации в регионе и который, к сожалению, не был принят в ноябре прошлого года на сессии Совета коллективной безопасности, остается в силе в случае достижения консенсуса», - сказал он.
По словам генсека, на южных рубежах зоны ответственности ОДКБ сохраняется опасность распространения террористической активности, нелегальной миграции, незаконного оборота оружия и наркотиков. «Инфильтрация террористических и экстремистских элементов связана не только с крайне сложной обстановкой в Афганистане, но и стабильностью в приграничных с Афганистаном регионах», - добавил Тасмагамбетов.
Он указал, что все это дополнительно актуализирует задачу оперативного завершения работы целевой межгосударственной программы ОДКБ по укреплению участка таджикско-афганской границы. Генсек также напомнил, что у ОДКБ есть позитивные примеры постепенного решения конфликтов. «Так, конфликтная ситуация между Таджикистаном и Киргизией постепенно решается, причем без посредников, благодаря усилиям глав государств», - отметил Тасмагамбетов.