ՀԱՄԱՍ-ը կարող է պատանդների հետ կապված գործարքի գնալ՝ ցամաքային գործողության ճնշման ներքո. JPost
Պաղեստինյան արմատական ​​ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից պահվող ավելի քան 240 պատանդներից շատերը դեռ ողջ են, քանի որ Իսրայելը դեմ էր ցանկացած զինադադարի՝ առանց նրանց ազատ արձակման: Այս մասին, ինչպես գրում է The Jerusalem Post-ը, հայտնել է իսրայելական դիվանագիտական ​​աղբյուրը, որը կարծում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը կարող է համաձայնվել պատանդների հետ կապված գործարքի՝ ցամաքային գործողության ճնշման ներքո։
«Սկզբում ոչինչ չէր նկատվում այս ուղղությամբ», - ասել է աղբյուրը, բայց այժմ «ինչ-որ բան տեսանելի է, բայց այն դեռ չի հասունացել»:
Զինադադարի մասին ցանկացած համաձայնագիր, նրա կարծիքով, իրականում ժամանակավոր է լինելու և ավելի շատ նման է դադարի: Դա կարող է տեղի ունենալ միայն բոլոր պատանդների ազատ արձակման դիմաց՝ հստակ գիտակցելով, որ Իսրայելը կշարունակի «աշխատել Համասին հաղթելու համար», նշել է պարբերականի աղբյուրը։

JPost: ХАМАС может пойти на сделку по заложникам под давлением наземной операции
Многие из более чем 240 удерживаемых радикальным палестинским движением ХАМАС заложников все еще живы, поскольку Израиль выступил против любого прекращения огня без их освобождения. Об этом, как пишет газета The Jerusalem Post, сообщил израильский дипломатический источник, считающий, что ХАМАС может пойти на сделку по заложникам под давлением наземной операции.
«Изначально на этом направлении ничего не было замечено», - сказал источник, однако сейчас «видно кое-что, но это еще не созрело».
Любое соглашение о прекращении огня, считает он, в действительности будет временным и больше похожим на паузу. Произойти это может только в обмен на освобождение всех заложников при четком понимании того, что Израиль продолжит «работать над разгромом ХАМАС», указал источник издания.