ՀԱՄԱՍ-ն ընդունել Է Գազայի հատվածում հրադադարի առաջարկը
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ կազմակերպության առաջնորդ Իսմայիլ Հանիան Քաթարից և Եգիպտոսից միջնորդներին հայտնել Է Գազայի հատվածում հրադադարի վերաբերյալ իրենց առաջարկն ընդունելու մասին, հաղորդում Է Ալ Jazeera հեռուստաալիքը, փոխանցում է rbc.ru-ն:
Պաղեստինյան կողմը հույս ունի, որ այդ քայլը կօգնի կանխել Ռաֆայում Իսրայելի հնարավոր հարձակումը, հաղորդում Է հեռուստաալիքը:
Ավելի վաղ իսրայելցի պաշտոնյան Reuters-ին հայտնել էր, որ ՀԱՄԱՍ-ը հավանություն է տվել Եգիպտոսի ՛՛մեղմացված՛՛ առաջարկին, որն անընդունելի է Իսրայելի համար: Գործակալության զրուցակիցը հավելել է, որ այդ առաջարկը պարունակում է հակամարտության ՛՛հեռուն գնացող՛՛ արդյունքներ, որոնց Թել Ավիվը չի աջակցի:
ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ՛՛գնդակն այժմ Իսրայելի կողմից է՛՛: Իսրայելի կառավարությունը դեռ չի արձագանքել պաղեստինյան խմբավորման որոշմանը:

Лидер палестинской организации ХАМАС Исмаил Хания сообщил посредникам из Катара и Египта о принятии их предложения о прекращении огня в секторе Газа, сообщил телеканал Al Jazeera.
Палестинская сторона рассчитывает, что этот шаг поможет предотвратить потенциальное наступления Израиля в Рафах, передает телеканал.
Чуть ранее израильский чиновник заявил Reuters, что ХАМАС одобрил «смягченное» предложение Египта, которое при этом является неприемлемым для Израиля. Собеседник агентства добавил, что это предложение содержит «далеко идущие» итоги конфликта, которые Тель-Авив не поддержит.
Официальный представитель ХАМАСА заявил, что «мяч теперь на стороне Израиля». Израильское правительство пока не отреагировало на решение палестинской группировки.