Haaretz. 3,6 հազար անվտանգության ուժեր կպահպանեն կարգուկանոնը Երուսաղեմի Տաճարի լեռան վրա
Մահմեդականների սուրբ Ռամադան ամսվա վերջին ուրբաթ օրը Երուսաղեմի Հին քաղաքում անվտանգությունը կապահովեն մոտ 3,6 հազար ոստիկաններ և անվտանգության աշխատակիցներ։ Այս մասին հայտնում է Haaretz թերթը՝ նշելով, որ այս տարի ուրբաթօրյա աղոթքին սպասվում է մինչև 100 հազար հավատացյալի մասնակցություն։
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Երուսաղեմի Հին քաղաքի շրջակայքում և ներսում ճանապարհները փակ կլինեն ուրբաթից մինչև շաբաթ առավոտ։ Պարբերականի տվյալներով՝ նախորդ տարիներին Ռամադան ամսվա վերջին ուրբաթ օրը Տաճարի լեռան վրա աղոթքին մասնակցել է մինչև 200 հազար մարդ։
Ալ-Աքսա մզկիթը գտնվում է Տաճարի լեռան վրա՝ իսլամի երրորդ կարևորագույն սրբավայրը: Մարտի 15-ին իսրայելական ոստիկանությունը հաշվարկել է, որ մոտ 40,000 հավատացյալ մասնակցել է Ռամադանի առաջին ուրբաթ օրը կեսօրվա աղոթքին: Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից հետո հայտնեցին, որ լուրջ միջադեպեր չեն գրանցվել։
Իսրայելի իշխանությունները նախկինում մտահոգություն էին հայտնել Ռամադանի ընթացքում Հորդանան գետի Արևմտյան ափին և Արևելյան Երուսաղեմում լարվածության հնարավոր սրման վերաբերյալ, իսկ իսրայելական ոստիկանությունը հայտնել էր Երուսաղեմի Հին քաղաքի շուրջ անվտանգության ուժեղացված միջոցառումների մասին: Սակայն, ինչպես նշում է Haaretz-ը, մինչ այս պահը Երուսաղեմում Ռամադանի ժամանակ իրավիճակը ամենահանգիստներից էր վերջին տարիներին։

Haaretz: порядок на Храмовой горе в Иерусалиме будут охранять 3,6 тыс. силовиков
Около 3,6 тыс. полицейских и сотрудников силовых ведомств будут обеспечивать безопасность в Старом городе Иерусалима в последнюю пятницу священного для мусульман месяца Рамадан. Об этом сообщает газета Haaretz, отмечая, что в пятничной молитве, как ожидается, в этом году примут участие до 100 тыс. верующих.
Издание указывает, что дороги вокруг и внутри Старого города Иерусалима будут закрыты для движения транспорта с пятницы до утра субботы. По данным газеты, в предыдущие годы в молитве в последнюю пятницу Рамадана на Храмовой горе участвовали до 200 тыс. человек.
На Храмовой горе расположена мечеть Аль-Акса - третья по значимости святыня в исламе. 15 марта, по оценкам израильской полиции, около 40 тыс. верующих посетили ее для участия в полуденной молитве в первую пятницу Рамадана. Полицейская пресс-служба тогда же проинформировала, что серьезных инцидентов не отмечалось.
Ранее власти Израиля выражали опасения по поводу возможной эскалации напряженности на Западном берегу реки Иордан и в Восточном Иерусалиме в период Рамадана, а израильская полиция сообщала о введении повышенных мер безопасности вокруг иерусалимского Старого города. Вместе с тем, как отмечает Haaretz, до этого момента обстановка в период Рамадана в Иерусалиме была одной из самых спокойных за последние годы.