Գերմանիայում ընտրությունների օրը Մասկը բացահայտ աջակցել է ծայրահեղ աջերին
Գերմանիայում ընտրությունների օրը ամերիկացի միլիարդատեր և Դոնալդ Թրամփի դաշնակից Իլոն Մասկը հերթական անգամ ցուցադրել է իր աջակցությունը «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (ԱԳհ) («Alternativa für Deutschland» (AfD)) ծայրահեղ աջ կուսակցությանը, հայտնում է «Европейская правда»-ն։
Մասնավորապես, իր X սոցիալական ցանցում Մասկը «AfD» է գրել Գերմանիայի դրոշի վեց էմոջիների կողքին՝ իր պրոֆիլին կցված հաղորդման մեջ։
Մասկը նաև վերահրապարակել է ծայրահեղ աջ Նաոմի Զայբի ուղերձը, որը հայտարարել է, որ միայն AfD-ն կարող է փրկել Գերմանիան, և հրապարակել է հատված AfD-ի անդամ Բյորն Գյոկեի ելույթից, որին գերմանական դատարանը պաշտոնապես թույլ է տվել ֆաշիստ անվանել:
Ավելի վաղ Մասկը շաբաթներ շարունակ ելույթներ է ունեցել ի պաշտպանություն AfD-ի, այդ թվում՝ միանալով կուսակցության քարոզարշավի միջոցառմանը և իր սոցցանցում  ուղիղ հեռարձակում իրականացրել կուսակցության առաջնորդ Ալիս Վեյդելի հետ:
Գերմանիայի քաղաքացիները կիրակի՝ փետրվարի 23-ին, քվեարկում են Բունդեսթագի արտահերթ ընտրություններում։

Маск в день выборов в Германии открыто поддержал ультраправых
Американский миллиардер и соратник Дональда Трампа Илон Маск в день выборов в Германии в очередной раз продемонстрировал свою поддержку ультраправой партии «Альтрернатива для Германии», передает «Европейская правда».
В частности, в своей соцсети Х  Маск написал «АfD» рядом с шестью эмодзи немецкого флага в сообщении, которое он прикрепил в своем профиле.
Маск также перепостил обращение ультраправой инфлюенсерки Наоми Зайб, которая заявила, что только «АдГ» может спасти Германию, и опубликовал отрывок выступления члена «АдГ» Бьорна Гёкке, которого немецкий суд официально разрешил называть фашистом.
Ранее Маск в течение недель выступал в поддержку «АдГ», в частности, присоединившись к предвыборному мероприятию партии и проведя эфир в своей соцсети с лидером партии Алисой Вайдель.