Գազայում փախստականների ճամբարի վրա Իսրայելի հարձակման հետևանքով զոհվել է 70 մարդ
Գազայի հատվածի կենտրոնում գտնվող Ալ-Մաղազի փախստականների ճամբարի վրա Իսրայելի հարձակման հետևանքով զոհվել է առնվազն 70 մարդ, հայտնում է Գազայի առողջապահության նախարարությունը։
«Այն, ինչ կատարվում է Մագազի ճամբարում, սպանդ է, որը տեղի է ունենում մարդաշատ բնակելի տարածքում», - ասել է նախարարության խոսնակ դոկտոր Աշրաֆ Ալ-Կիդրան:
Ի պատասխան CNN-ի հարցման՝ Իսրայելի պաշտպանության ուժերը (IDF) ասել են, որ ստացել են ճամբարում միջադեպի մասին հաղորդումներ և ուսումնասիրում են դրանք: «Չնայած Գազայի բնակելի թաղամասերում գործող ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկիչների կողմից առաջադրված մարտահրավերներին, Իսրայելի պաշտպանության բանակը հավատարիմ է միջազգային իրավունքի պահպանմանը, այդ թվում՝ գործնական քայլեր ձեռնարկելու՝ նվազագույնի հասցնելու խաղաղ բնակիչներին վնասը», - ասել է Իսրայելի պաշտպանության բանակը:
Իսրայելական բանակը հայտնել է, որ վերջին մեկ օրվա ընթացքում 10 զինվոր է սպանվել։ «Սա ծանր առավոտ է Գազայի հատվածում մարտերի շատ ծանր օրվանից հետո», - կիրակի օրը իր կաբինետին ասաց վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն: «Պատերազմը մեզ վրա շատ թանկ է նստում. սակայն, մենք այլ ելք չունենք, քան շարունակել պայքարը»։
Ավելի ուշ տեսաուղերձում նա ասել է, որ զորքերը ավելի խորը կշարժվեն Գազայի հատվածում մինչև ՀԱՄԱՍ-ի նկատմամբ «լիակատար հաղթանակը»:
Շաբաթ օրը Իսրայելի ռազմական շտաբի պետն ասել է, որ իր ուժերը հիմնականում օպերատիվ վերահսկողություն են հաստատել Գազայի հյուսիսում և ընդլայնելու են գործողությունները դեպի հարավ: Սակայն բնակիչներն ասում են, որ հյուսիսային շրջաններում մարտերը միայն սրվել են:

В результате нападения Израиля на лагерь беженцев в центре сектора Газа погибли 70 человек
В результате нападения Израиля на лагерь беженцев Аль-Магази в центре сектора Газа погибли по меньшей мере 70 человек, сообщает Минздрав Газы.
«То, что происходит в лагере Магази, — это резня, происходящая на многолюдной жилой площади», — заявил официальный представитель министерства д-р Ашраф Аль-Кидра.
В ответ на запрос CNN Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила, что получила сообщения об инциденте в лагере и изучает их. «Несмотря на проблемы, создаваемые террористами Хамаса, действующими в жилых районах Газы, ЦАХАЛ привержен соблюдению международного права, в том числе предпринимает практические шаги для минимизации вреда гражданскому населению», — заявили в ЦАХАЛе.
Израильские военные заявили, что за прошедший день были убиты 10  солдат. «Это трудное утро после очень трудного дня боев в секторе Газа», — заявил премьер-министр Биньямин Нетаньяху своему кабинету министров в воскресенье. «Война обходится нам очень дорого; однако у нас нет другого выбора, кроме как продолжать сражаться».
В более позднем видеообращении он сказал, что войска будут продвигаться вглубь сектора Газа до «полной победы» над ХАМАС.
В субботу начальник военного штаба Израиля заявил, что его силы в значительной степени достигли оперативного контроля на севере Газы и будут расширять операции дальше на юге. Однако жители говорят, что боевые действия в северных районах только усилились.