Գազան պետք է ապառազմականացվի և նորից կառուցվի. Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կարծում է, որ նոր կառուցված և ապառազմականացված Գազայի հատվածում ապագայում արմատական ​​տարրերի համար տեղ չպետք է լինի։
«Ինձ համար պարզ է, թե ինչպիսին պետք է լինի Գազայի ապագան: Այս ճակատամարտի վերջում [պաղեստինյան շարժումը] ՀԱՄԱՍ-ը կվերանա, մենք կկործանենք Համասը ոչ միայն մեզ համար, այլեւ հանուն քաղաքակրթության, հանուն պաղեստինցիների ու իսրայելցիների։ Մենք ցանկանում ենք տեսնել Գազան ապառազմականացված, արմատական ​​տարրերից մաքրված և վերակառուցված»,- ասել է նա նոյեմբերի 9-ին Fox News-ին տված հարցազրույցում:
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ Իսրայելը չի ​​ձգտում ոչ գրավել, ոչ օկուպացնել պաղեստինյան անկլավը։ Այնուամենայնիվ, որոշ ժամանակ Իսրայելին անհրաժեշտ կլինի «հուսալի ուժ, որը անհրաժեշտության դեպքում կմտնի Գազա և կվերացնի մարդասպաններին»՝ կանխելու ՀԱՄԱՍ-ի վերածնունդը, նշել է նա։

Нетаньяху заявил, что Газа должна быть демилитаризована и отстроена заново
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху считает, что в отстроенном заново и демилитаризованном секторе Газа в перспективе не должно найтись места радикально настроенным элементам.
«Мне кажется понятным, как должно выглядеть будущее Газы. По окончании этой битвы [палестинское движение] ХАМАС исчезнет, мы уничтожим ХАМАС не только ради себя, но и ради цивилизации, ради палестинцев и израильтян. Мы хотим видеть Газу демилитаризованной, очищенной от радикально настроенных элементов и отстроенной заново», - сказал он 9 ноября в интервью телеканалу Fox News.
Глава правительства добавил, что Израиль не стремится ни захватить, ни оккупировать палестинский анклав, ни управлять им. Однако на протяжении какого-то времени Израилю будут нужны «надежные силы, которые в случае необходимости войдут в Газу и уничтожат убийц", чтобы не допустить возрождения ХАМАС, отметил он. «Мои ожидания связаны с заново отстроенной Газой для жителей Газы», - заключил Нетаньяху.