Ֆրանսիան շուտով Ուկրաինային 78 «Caesar» հաուբից կմատակարարի. Լըկորնյու
Ֆրանսիան շուտով կկարողանա Ուկրաինային 78 «Caesar» հաուբից մատակարարել և Կիևի զինամթերքի հրատապ կարիքները բավարարելու համար կավելացնի արկերի մատակարարումները: Ըստ Associated Press-ի՝ հայտարարել է Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիե Լըկորնյուն:
Նա մամուլի ասուլիսում հայտնել է, որ Ֆրանսիայի, Ուկրաինայի և Դանիայի միջև համաձայնություն է ձեռք բերվել ֆինանսավորելու 155 մմ «Caesar» ինքնագնաց հաուբիցները, ինչը Ֆրանսիային կօգնի արագ մատակարարել դրանք։
Նախարարը նշել է, որ Ֆրանսիան միաժամանակ մտադիր է այս տարի 155 մմ տրամաչափի զինատեսակների համար 80 հազար արկ մատակարարել Ուկրաինային: 2022 թվականի փետրվարին պատերազմի սկսվելուց ի վեր Ֆրանսիան արդեն 30 հազար արկ է մատակարարել Կիևին:
Լեկորնուն ասել է նաև, որ Ֆրանսիան ներգրավված է վառոդի և զինամթերքի առկա պաշարները հայտնաբերելու ջանքերում, որոնք կարելի էր ձեռք բերել Եվրոպական միությունից դուրս գտնվող երկրներից: Այս ծրագիրն, ըստ նախարարի, Կիևին հետագա աջակցության համար նախաձեռնել է Չեխիան: Ըստ այդ ծրագրի՝ չեխերը մտադիր են Ուկրաինայի համար ձեռք բերել 800 հազար հրետանային արկեր։
Չեխիայի ղեկավարներն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ առաջին արկերը պետք է Ուկրաինա հասցվեն ամենաուշն այս տարվա հունիսին։ Ըստ Պրահայի պաշտոնյաների՝ առնվազն 18 երկիր միացել է այս նախաձեռնությանը:
Գերմանիան, Ֆրանսիան և Լեհաստանը խոստացել էին ավելի շատ զենք գնել Կիևի համար և ավելացնել ռազմական տեխնիկայի արտադրությունը՝ վստահեցնելով, որ ռազմական ռեսուրսների պակասը լրացնել ձգտող Ուկրաինան կարող է ապավինել երեք եվրոպական տերություններին:
Լըկորնյուն հավելել է, որ եվրոպական երկրները մայրցամաքի անվտանգությունը ապահովելու համար պետք է նվազեցնեն կախվածությունը Միացյալ Նահանգներից։ Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարն ակնկալում է, որ այս հարցը նախընտրական թեմա կդառնա հունիսին անցկացվելիք Եվրոպական ընտրություններից առաջ:
Նախարարը շեշտել է, որ եվրոպական անվտանգության օրակարգի մի մասն այսուհետև եվրոպացիների ուսերին է:
«Ճիշտ չէ, որ ԱՄՆ հարկատուները պետք է այդքան վճարեն եվրոպացիների անվտանգության համար»,- եզրափակել է Լըկորնյուն։

Лекорню: Франция вскоре сможет поставить Украине 78 гаубиц «Caesar»
Франция вскоре сможет поставить Украине 78 гаубиц «Caesar» и увеличит поставки снарядов, чтобы удовлетворить срочные потребности Киева в боеприпасах, заявил министр обороны страны Себастье Лекорню, передает АР.
Лекорню заявил на пресс-конференции, что между Францией, Украиной и Данией было достигнуто соглашение о финансировании 155-миллиметровых самоходных гаубиц «Caesar», что позволит Франции быстро поставить их.
По его словам, Франция также поставила цель поставить Украине в этом году 80 000 снарядов для 155-мм орудий - по сравнению с 30 000, поставленными с начала войны в феврале 2022 года.
Кроме того, по словам Лекорню, Франция участвует в усилиях по выявлению имеющихся запасов пороха и боеприпасов, которые можно было бы закупить в странах за пределами Европейского союза, - план, инициированный Чешской Республикой для дальнейшей поддержки Киева.
Согласно плану, чехи стремятся получить 800 000 артиллерийских снарядов для Украины. Чешские лидеры ранее заявляли, что первые снаряды должны быть доставлены в Украину не позднее июня. По словам официальных лиц в Праге, по меньшей мере 18 стран присоединились к данной инициативе.
Ранее Германия, Франция и Польша пообещали закупить больше оружия для Киева и увеличить производство военной техники, пообещав, что Украина может положиться на три европейские державы, поскольку она пытается преодолеть нехватку военных ресурсов.
Лекорню отметил, что европейские страны должны уменьшить свою зависимость от США для обеспечения безопасности континента. Он сказал, что ожидает, что этот вопрос станет темой предвыборной кампании перед июньскими европейскими выборами.
«Мы знаем, что часть европейской повестки дня в области безопасности отныне должна ложиться на плечи европейцев. Это абсолютная необходимость... Для меня... неправильно, что налогоплательщик США должен платить так много за безопасность европейцев», - сказал он.