Ֆրանսիան պատրաստակամ է աջակցելու Ադրբեջանում հայ գերիներին ազատ արձակելու ջանքերին․ Մակրոն
Ֆրանսիան կողմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման որոնմանը։ Այս մասին հինգշաբթի հայտնել են Ելիսեյան պալատից՝ վկայակոչելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը։
"Երկրի ղեկավարը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետի հետ", - նշել են Ֆրանսիայի նախագահի աշխատակազմում:
Մակրոնը հայտարարել է հրադադարի մասին նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրից հետո [Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հարցում] երկարաժամկետ քաղաքական լուծման հասնելու իր վճռականության մասին:
Ելիսեյան պալատի ներկայացուցչի խոսքով ՝ զրույցի ժամանակ նախագահը տեղեկացրել է "Ֆրանսիայի պատրաստակամության մասին՝ աջակցելու բոլոր գերիների ազատ արձակելու ջանքերին, ինչպես նաեւ նպաստելու Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը":
Ինչպես հավելել են վարչակազմում, Մակրոնը շնորհավորել է հայ ժողովրդին Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ:

Президент Франции проинформировал Никола Пашиняна о готовности Парижа "поддержать усилия по освобождению всех пленных, а также содействовать экономическому развитию Армении"
Франция выступает за поиск долговременного политического урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом сообщили в четверг в Елисейском дворце со ссылкой на телефонный разговор французского президента Эмманюэля Макрона с армянским премьер-министром Николом Пашиняном.
"Глава государства провел телефонный разговор с премьер-министром Армении, - отметили в администрации лидера Франции. - Макрон заявил о своей решимости добиваться долговременного политического решения [нагорнокарабахской проблемы] после соглашения о прекращении огня от 9 ноября".
По словам представителя Елисейского дворца, во время разговора президент проинформировал о "готовности Франции поддержать усилия по освобождению всех пленных, а также содействовать экономическому развитию Армении".