Financial Times-ը հրապարակել 2023թ. ամենաազդեցիկ կանանց թոփ-25-ը
Բրիտանական Financial Times (FT) թերթը հրապարակել է 2023թ. ամենաազդեցիկ կանանց իր թոփ-25-ը։ Դրանում տեղ են գտել ամերիկյան դերասանուհի Մարգո Ռոբին, երգչուհի Բեյոնսեն, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը։
Պարբերականը նշել է, որ նախագիծն ստեղծվել է մի քանի ամսվա ընթացքում FT տասնյակ լրագրողների, ընթերցողների եւ ճյուղի առաջատարների հետ խորհրդակցությունների արդյունքում։ Ի վերջո ստացվել է այն կանանց ցուցակը, որոնք ստացել են հեղինակավոր մրցանակներ, բայց անգամ Նոբելյան, Պուլիտցերյան, Գրեմիի մրցանակները եւ Աշխարհի գավաթը չեն կարող լիովին արտացոլել նրանց աշխատանքի բազմավեկտոր բնույթը, ընդգծել է Financial Times-ը։
Ոչ ռեյթինգային ցուցակում են հայտնվել Ուկրաինայի նախագահի տիկինը՝ Ելենա Զելենսկայան, իրանցի իրավապաշտպան Նարգես Մոհամադին, ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար  Էլիզաբեթ Մարումա Մրեման, Բրազիլիայի շրջակա միջավայրի պահպանության նախարար Մարինա Սիլվան, Շվեյցարիայի դաշնային խորհրդի անդամ Քարին Քելեր-Սատերը։
Ընդգրկված են նաեւ հարավկորեական aespa երաժշտական խումբը, գրող Լոլա Շոնեինը, OpenAI-ի տեխնիկական տնօրեն Միրա Մուրատին եւ այլ կանայք։

Financial Times опубликовала топ-25 самых влиятельных женщин 2023 года
Британская газета Financial Times (FT) опубликовала свой список из 25 самых влиятельных женщин 2023 года. В него вошли американская актриса Марго Робби, певица Бейонсе, глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
Как отмечает издание, этот специальный проект создавался в течение нескольких месяцев при консультациях с сотнями журналистов FT из десятков бюро, ее читателями и лидерами отрасли. Конечным результатом является список женщин, получивших престижные награды, но даже Нобелевские премии, Пулитцеровские премии, Грэмми и Кубки мира не могут полностью отразить многогранный характер их работы, подчеркивает Financial Times.
В нерейтинговый список попали супруга президента Украины Елена Зеленская, иранская правозащитница Наргес Мохаммади, исполнительный секретарь Конвенции о биологическом разнообразии (КБР) ООН Элизабет Марума Мрема, министр охраны окружающей среды Бразилии Марина Силва, член швейцарского федерального совета Карин Келлер-Саттер.
В нем также есть южнокорейская музыкальная группа aespa, писатель Лола Шонеин, технический директор OpenAI Мира Мурати и другие женщины.